Daha iyi bir dünya için 104 proje

Daha iyi bir dünya için 104 proje
Daha iyi bir dünya için 104 proje
Dünya'nın 45 farklı ülkesinden gelen gençler alternatif grip aşısı, kuraklığa karşı soya, yeni kompozit maslezemelerle çevreci evler gibi projeleriyle yarıştı. Daha iyi bir dünya için gençlerin geliştirdiği 104 proje, İstanbul'da 2 gün boyunca sergilendi.

Dünya ’nın 45 farklı ülkesinden gelen gençler daha yaşanabilir bir çevre için 22. Uluslararası Çevre Proje Olimpiyatı’nda (INEPO) buluştu. Amerika , Afganistan, Kanada, Almanya , Kosova, Moldova ve Yemen gibi ülkelerin de arasında bulunduğu 104 proje yarıştı. Fatih Koleji Kongre Merkezi’nde2 gün boyunca tarımdan, sürdürülebilir enerjiye, temiz havadan çevre dostu ürünlere kadar birbirinden farklı çevre projeleri sergilendi. Dereceye giren öğrencilere ödülleri ise 12 Mayıs Pazartesi günü düzenlenen törenle verildi. Olimpiyatla ilgili bilgi veren INEPO Koordinatörü Ahmet Yalçın, INEPO’nun ilk kez 1993 yılında 8 ülkeden 93 proje ile başladığını söyleyerek “Bu yıl 45 ülkeden 104 proje yer alıyor. Bu ülkeler dünyanın dört bir yanından ülkemize geldiler. Ön elemeyi geçen projeler burada sergilenme hakkı kazanıyor. Yapılan ödül töreni ile kazananlara ödülleri ve madalyaları veriliyor” dedi.

GRİPTEN KURAKLIĞA KOMPOZİT MALZEMEDEN ATIK ÇAMURUNA HER ALANLA İLGİLİ PROJE GELİŞTİRİLDİ
* Gribe karşı bağışıklığı artırmak için alternatif bir yaklaşımla virüs benzeri partikülleri (VBP) esas alarak yeni bir aşı kullanan Estonya’lı Tatjana Punger, gelecek bir tedavi yöntemi ile sağlık alanında altın madalya kazandı. Punger, projesi sayesinde ilerleyen yıllarda gribe karşı kalıcı çözüm bulunma ihtimali oluşmuş oldu.
* Almanya’dan Alexandra Doppner, Kızılötesi Termografi Kullanılarak Fotovaltaik Sistemlerde Hataların Tespit Edilmesi Projesi ile Fizik alanında altın madalya kazandı. Dünya geneli yenilenebilir enerjiye geçiş için bir alternatif oluşturan Doppner, yüksek yangın riski gösteren kusuru tespit etmeyi buldu.
* ‘Mısırın Sağlığı Destekleyen Antioksidan Yararları’ projesi ile sağlık alanında altın madalya kazanan Beyaz Rusya’dan Tatsiana Pasko, yüksek biyolojik değerli çeşitlerin yetiştirilmesinin daha da yaygınlaştırılması için en umut verici ürün çeşidi olarak mısırın olduğunu ispatladı.
Kuraklığa çözüm soya Fasulyesi
* Azot ve fosfat verimliliğini artıran soya bitkisinin kuraklığa çözüm bulacağını bulan Moldova’dan Gabriela Buzu, biyoloji alanında altın madalya kazandı. Azot ve fosfat bileşiklerinin üretimini ve miktarını artırdığını tespit eden Buzu, böylece kuraklık sorunu olan tarım bölgelerine önemli bir çözüm önerisi getirdi.
* Bulgaristan’daki Struma Nehri üzerinde çalışma yapan Lachezar Stanchev ve Thomas Rasulski, kontrolsüz çöp alanların etrafından geçen dere sularının tarım alanlarında kullanılmaması gerektiğini tespit etti. Dünyada ortalığa atılan çöp yığınlarının yakınından geçen, çok sayıda dere olduğunu söyleyen Bulgar öğrenciler bu derelerin insan sağlığına kalıcı zarar verdiğini ispatladı.
* Yenilikçi kompozit malzeleri başarıyla üreten Çin’den Jiahui Li de Fizik dalında altın madalya kazandı. Düşük sıcaklıkta yenilikçi kompozit yapı malzemelerinin hazırlanması ve bu malzemelerin özelliklerini araştıran Li, mimari açıdan önemli bir malzeme bularak daha ucuz ve çevreci konut için önemli proje geliştirmiş oldu.
* Toprak yangınları toprak böceklerinin çayırlardaki orman-çayır ve orman türlerini olumsuz olarak etkilediğini bulan Belarus’tan Ilya Sauchanka, ‘Toprak Böcekleri topluluklarının oluşumu üzerinde çim yangınlarının etkisi’ projesi ile altın madalya kazandı. Sauchanka, projesi ile toprak böceklerinin çayır alanlarındaki orman-çayır ve orman türlerini olumsuz etkilediğini bulmuştur.
* Su ile arıtılan çamurun geri dönüşümü için yeni bir yöntem bulan Güney Koreli Juh Ho Song ve Han Seul Ryu, ‘Jel Elektroforezine Yeni Bir Yaklaşım: Sulu Çamur ve Toprağı iyileştirmek ve Geri dönüştürmek için Enerji Tasarrufu Sağlayan Bir Yöntem’ projesi ile Biyoloji alanında altın madalya kazandı. Güney Koreli öğrenciler, su arıtma işleminden arta kalan çamurun tehlikeli atık olmadığını, çevre dostu olduğunu ve bunun tarımda kullanıldığında verimi artırdığını ispatladılar.
* Slovekya’dan Alexandra Cingelova, ‘Zor Çevre Koşulları Altında Yaşayan Mikroorganizmalar’ projesi ile Biyoloji alanında altın madalya kazandı. Cingelova, Biyolojik kirliliği durduracak projesi ile ağır metallerle birlikte mikroorganizmaların gelişiminin uygun olduğunu tespit etti.
* Ukraynalı Anastasiya Burzi, ‘Manna Likenleri: Vejetasyonal Dalgalanma, Oluşum ve Koruma’ projesi ile Biyoloji alanında altın madayla kazandı. ( İSTANBUL /RADİKAL)