Deniz temizliğine dikkat için tek koluyla yüzdü

Deniz temizliğine dikkat için tek koluyla yüzdü
Deniz temizliğine dikkat için tek koluyla yüzdü
Engelli milli sporcu Kemal Özdemir, deniz kirliliğine dikkat çekmek için 5 kilometre yüzdü.

Geçirdiği trafik kazası sonucu 9 yaşında sol kolu dirsek üstünden kesilen engelli milli sporcu Kemal Özdemir, Deniz Temiz Derneği'nin (TURMEPA) “Her Kulaç Denize Bir Nefes” projesi kapsamında deniz kirliliğine dikkat çekmek için İstanbul Boğazı, İzmir Güzelbahçe'den sonra Antalya 'da da kulaç attı.

Antalya Dedeman Otel sahilinden Konyaaltı Plajı'na kadar tek koluyla 5 kilometreyi yaklaşık 1 saatte yüzen Özdemir'e, deniz polisi ve sahil güvenliğe bağlı iki zodyak bot eşlik etti. Yüzme etkinliği sırasında Konyaaltı Sahili'nde bir grup dalgıç da denizde dip temizliği yaptı.

Özdemir'i kıyıda Türkiye Triatlon Federasyonu Başkanı Hamdi Güneş, Türkiye Yüzme Federasyonu Yönetim Kurulu Üyesi Nevzat Mutlutürk ve Star Diving Academy üyeleri karşıladı.

Kemal Özdemir, gazetecilere yaptığı açıklamada, amacının gelecek nesillere temiz bir deniz bırakmak olduğunu söyledi.

Deniz kirliliğin endişe verici boyutlara ulaştığını belirten Özdemir, hem engellilerin su sporuna olan ilgisini arttırmak hem de azalmakta olan deniz canlılarına dikkat çekmek amacıyla Türkiye'nin 5 ana noktasında yüzmeye karar verdiğini kaydetti.

İstanbul ve İzmir'den sonra üçüncü yüzme etkinliğini Antalya'da gerçekleştirdiğini ifade eden Özdemir, “Tüm canlıları düşünerek doğaya sahip çıkmalıyız. Denizlerimizde oksijen gitgide azalıyor ve bunun farkına varmıyoruz. Yüzerken bir sürü plastikle boğuşmak zorunda kaldım. Yakında yüzecek deniz bulamayabiliriz. Proje ile Türkiye'nin farklı bölgelerinde kulaç atmaya devam edeceğim” dedi.

Özdemir, Karadeniz'de 575 milyon ton çöp atığı olduğunu kaydetti. (aa)