Denizlerdeki canlı nüfusu yarıya indi

Denizlerdeki canlı nüfusu yarıya indi
Denizlerdeki canlı nüfusu yarıya indi
Yapılan araştırmada, son 40 yılda denizlerde yaşayan canlı nüfusunun yarı yarıya azaldığı belirlendi.

RADİKAL - Bilim insanları, 1970'den bugüne su altında yaşayan memelilerin, deniz kuşlarının, balıkların ve sürüngenlerin nüfusunun yüzde 49 azaldığını ortaya koydu.

Dünya Doğayı Koruma Vakfı'nın (WWF) Londra Zooloji Topluluğu ile ortaklaşa yürüttüğü araştırmada, özellikle insanların beslenme amaçlı tükettikleri deniz canlılarının sayısındaki düşüşün hız kazandığı, ton balığı ve uskumru nüfusunda yüzde 74 azalma olduğu belirtildi.

Asya ülkelerinde lüks tüketim maddesi haline gelen deniz hıyarı sayısında son yıllarda yüzde 90'ın üzerinde düşüş olduğu kaydedilen araştırmada, su canlılarının beslenmeleri ve barınmaları için önemli olan yaşam alanlarında da daralma olduğu gözlemlendi.

WWF Başkanı Marco Lambertini, yüksek oranda yapılan balık avcılığı ve su altındaki canlıların yaşam alanlarını yok edilmesi gibi insan aktivitelerinin okyanuslara ciddi zararlar verdiğini söyledi.

Bin 200'den fazla canlı türünün incelendiği araştırmada, aşırı avcılık gibi insan kaynaklı aktivitelerin yanı sıra iklim değişikliğinin de bu nüfus düşüşünde etkisi olduğu, okyanusların havadan emdikleri karbondioksit nedeniyle sularındaki asit oranının yükseldiğini bunun da su altındaki canlı türlerine zarar verdiği kaydedildi. (AA)


  ETİKETLER:

  Londra

  ,

  Dünya

  ,

  Asya

  ,

  Yaşam

  ,

  Beslenme

  ,

  Lüks

  ,

  Zooloji

  ,

  Bilim

  ,

  wwf

  ,

  koruma

  ,

  nüfus