Dikkat emu çıkabilir!

Dikkat emu çıkabilir!
Dikkat emu çıkabilir!
Avustralya'da kuraklık ve kıtlıktan şehre inen emular trafikte tehlike yaratmaya başladı.

Avustralyalı sürücülerin başı eamularla dertte. Ouennsland eyaletinin Longreach kasabasının sokakları açlıktan kasabaya üşüşen dev kuşlarla doldu. Genellikle bölgedeki çalılık alanlarda yaşayan emular, aşırı sıcak ve kurak geçen ayların ardından habitatlarını terk etmeye başladı.

Aç, şaşkın ve umursamaz bir halde aniden yollara fırlayabilen kuşlar, sürücüler için risk oluşturmaya başladı. Belediye Başkanı Joe Owens ABC’ye “Yola indiklerinde yapabileceğiniz tek şey, durup geçmelerini beklemek” dedi. 

Kafe ve galeri işletmecisi Deb Scott’a göre emular, artık kasabaya yerleşti: “Caddelerde dolanıyor, su birikintilerinden su içiyor ve bahçelerden otlanıyorlar....”
Longreach İdaresi, kıtanın yerlisi olan dev kuşları yerleşimden çıkarmak için şimdiye kadar herhangi bir girişimde bulunmadı. Yetkililer, insanları kuşlarla ilgili uyarmakla yetiniyor. Kasaba sakinlerinin yeni komşularından memnun, bir kısmı ise bu ‘istilacı’lardan biraz rahatsız olmuş görünüyor.

SAATTE 45 KM HIZLA KOŞABİLİR

Avustralya ’nın yarı kıraç düzlüklerinde yaşayan emular boyları 1.5-1.8 metre, ağırlıkları 55 kiloya kadar çıkabilen iri kuşlar. Yaşayan kuşlar arasında devekuşundan sonra en büyük olan ikinci kuşt türü olarak biliniyorlar. Saatte 45 km hızla koşabilir. (huffingtonpost.com)


  ETİKETLER:

  Avustralya

  ,

  Belediye

  ,

  Galeri

  ,

  kıraç

  ,

  sıcak