Dikkat: Eviniz köpeğiniz için tehlikelerle dolu

Dikkat: Eviniz köpeğiniz için tehlikelerle dolu
Dikkat: Eviniz köpeğiniz için tehlikelerle dolu

İçine yiyecek kokusu bulaşmış poşetler köpeklerin dikkatini çeker, kafasını poşete sokan köpeğin nefessiz kalması kötü sonuçlar doğurabilir.

Bütün köpekler meraklıdır ve yediklerine içtiklerine de pek dikkat etmezler. Bu özellikleri ile de kolayca başlarını belaya sokuverirler.
Haber: HAKAN BİNGÖL * - m.hakan.k9@gmail.com / Arşivi

Huzurlu bir ev gibisi yoktur. Ailenin toplandığı, insanın kendisini emniyette hissettiği yerdir ev. Bir de bu evde ailenin parçası olan bir köpek varsa...

Bizim için güvenli bir yer olan evlerimiz aslında dikkat edilmez ise köpeklerimiz için içi tuzaklarla dolu bir labirente kolayca dönüşebilir.

Ataları olan kurtlardan ayrılıp evcil bir hayvan olmayı seçen köpekler, binlerce yıldır insanlarla iç içe yaşıyor olsalar da atalarından aldıkları içgüdüleri koruyorlar. Bu yüzden bütün köpekler meraklıdır ve yediklerine içtiklerine de pek dikkat etmezler. Bu özellikleri ile de kolayca başlarını belaya sokuverirler.

Yaşadığımız mekanları köpeklerimiz için güvenli bir yere çevirmek biz köpek sahiplerinin öncelikli görevi olmalıdır. Dikkatli köpek sahipleri basit önlemler alarak birçok kazayı ya da can sıkıcı durumu daha gerçekleşmeden önleyebilirler.

YAVRU KÖPEK İÇİN DAHA ÇOK DİKKAT
Aslında pek çok köpek sahibi, zaman içerisinde nelerin sorun yaratacağını, biraz zor yoldan da olsa zaten öğrenirler. Gene de basit bir kaç öneride bulunmak istiyorum…

Evinize gelecek yavru köpek için alınacak önlemlerle başlayalım: Yavru köpekler doğaları gereği çok meraklı ve hareketlidirler. Yavru köpekler yeni geldikleri yuvalarını gezmek, nesneleri tanımak için tatlarına bakmak isterler.

Yavru bir köpek sahiplendiyseniz yapmanız gereken ilk şey, yaşayacağı mekanı onun gözünden incelemek olmalı. Bunun için yere eğilerek yavru köpeğin bakış açısından mekanı incelemek yararlı olacaktır. Bu gözle muayene sırasında şunlara dikkat etmelisiniz:

Uzatma kabloları, onun için zararlı olabilecek ev bitkileri, yutabileceği küçük objeler var mı?

Sıkışabileceği mobilya, kapısını kolayca açabileceği dolap, üzerine devrilecek bir şey vb. var mı?

Minik yavruya zarar verebileceğini düşündüğünüz objelerin ya yerini değiştirin ya da onları köpeğin ulaşamayacağı bir yere kaldırın. Merdiven boşluğu gibi köpeğin düşebileceği yerlere de köpek bariyeri takarak önlem alabilirsiniz.

BİR KİMYA DEPOSU: EVİNİZİN BANYOSU!
Yavru ya da yetişkin bütün köpekler için ev içinde en tehlikeli mekanlar evin ıslak mekanları olan banyo, tuvalet ve mutfaklarımızdır. Banyolar genellikler bir evin kimya deposu gibi görev yaparlar. Deterjanlar, çamaşır suyu vs. banyoda saklanır. Köpekler tanımadıkları şeylerin ne olduğunu anlamak için ısırırlar, banyoya giren bir köpek emin olun ilk iş olarak sizin temizlik malzemelerinizin tadına bakacaktır. Deterjanlar ve aşındırıcı temizlik malzemeleri köpekler için ciddi tehlikeli şeylerdir. Tuvalet ise başka bir sorun. Köpek için su kabının içindeki su ile klozetin haznesindeki suyun bir farkı yoktur. Tuvaletten su içen bir köpeğin gelip sizi yalamasını emin olun istemezsiniz.

MUTFAK: ÇOK ‘CAZİP’ VE ÇOK TEHLİKELİ
Mutfak bir köpek için dayanılmaz kokular üreten ve onu sürekli kendisine çeken açık büfe gibidir. Ocakta kaynayan yemek köpeği kendisine çeker ve köpek yiyeceğe ulaşmak isterken üzerine bunu devirerek ciddi yanıklara maruz kalabilir. Gene mutfakta saklana çikolata gibi köpekler için ölümcül yiyeceklerin kokuları köpeği kendisine çeker. Köpekler kendileri için zararlı olacak yiyeceklerin neler olduğunu bilemezler ve kokularına kanıp afiyetler mideye indirmekten çekinmezler.

Mutfaktaki çöplere ulaşabilen köpeklerin yiyecek kokuları bulaşmış naylon poşet, karton, plastik gibi yabancı maddeleri yutarak hastanelik olmaları sık görülen bir durumdur. Ayrıca birçok evde alışveriş poşetleri mutfaklarda biriktirilir. İçine yiyecek kokusu bulaşmış poşetler köpeklerin dikkatini çeker, kafasını poşetin içine sokan köpeğin buradan kurtulamayıp nefes alamaması yaşanacak kötü durumlardan birisidir. Aslında köpeklerin ulaşabileceği hiç bir yerde naylon poşet bulundurmamak en iyisidir.

Bunun için köpeklerin ıslak mekanlara girmeleri mutlaka yasaklanmalıdır ve ne kadar itaatkar görünse de yalnız kalacağında ve gece yatmadan önce buraların kapıları kapatılmalıdır. Ve eğer köpeğiniz kapalı kapıları açmayı öğrenmişse kapı kapatıldıktan sonra mutlaka kilitlenmelidir.

BÜTÜN KÖPEKLER PİSBOĞAZDIR!
Aksi kanıtlanana kadar bütün köpekler pisboğazdır. Dişlerinin geçtiği ve hatta geçmediği her şeyi yutmak gibi bir eğilime sahiptirler. Bizim için itici gelen kokuya sahip birçok şey onlar için cazip lezzetlerdir. Köpeklerin bu zafiyetleri, başlarına bir sürü sorun yaratır.

Bütün haşere ilaçları ve fare zehirleri köpekler için zararlıdır. Yuttuklarını fark ettiğinizde zaman geçirmeden veterinerinize danışmalısınız. Veterinerin direktiflerine uyumalısınız. Hekiminiz köpeğinizi kliniğe götürmenizi isterse zehrin kutusunu yanınıza almanızda fayda var.

Antifrizin şekerli tadı köpeği baştan çıkarır. İçilmesi genellikle köpek için geri dönüşü olmayan kötü sonuçlar doğurur. Köpeğinizin erişemeyeceği bir yerde muhafaza etmek en iyisidir.

Klor temizlik malzemelerinin birçoğunda bulunabiliyor. En başta da çamaşır suyunda… Ayrıca havuz temizliği gibi birçok yerde de saf olarak kullanılabiliyor. Klora maruz kalmış köpeğin ağzı, burun ve gözleri ciddi zarar görür. Evinizde özellikle saf klor bulunduruyorsanız köpeğinizin ulaşamayacağı bir yerde muhafaza etmelisiniz.

* Köpek Eğitmeni & Köpek Bakım Uzmanı


  ETİKETLER:

  Yemek

  ,

  Mutfak

  ,

  Alışveriş

  ,

  Kimya

  ,

  Gece

  ,

  Kapı

  ,

  ,

  zaman

  ,

  dolu

  ,

  plastik