Dilovası gerçeği: Kara dereler!

Dilovası gerçeği: Kara dereler!
Dilovası gerçeği: Kara dereler!
Çevre kirliliğinin alarm verdiği Kocaeli'nin Dilovası'ndan yükseklerden gelen ve aşağıda büyük derelerle birleşen küçük dereler simsiyah akmaya başladı.

RADİKAL - Fabrikalar ve organize sanayi bölgelerinin (OSB) yerleşim birimleriyle iç içe girmesi nedeniyle hava ve çevre kirliliğinin alarm seviyelerine ulaştığı Kocaeli'nin Dilovası İlçesi'ndeki dereler de simsiyah akmaya başladı.

İlçe sakinleri bunun kente hakim bir noktada tartışmalı bir şekilde kurulan Kömürcüler OSB'deki kömür işleme tesislerinin tozlarından kaynaklandığını belirterek yeterli denetim yapılmamasından yakındı.
Bazıları D-100 karayolunun Gebze ve Dilovası sınırları içinde faaliyet gösteren, yılda yaklaşık 5 milyon ton ithal ve yerli kömür işleyen tesisler, 4 yıl önce Dilovası'nın kuzeyinde kurulan Kömürcüler Organize Sanayi Bölgesi'ne taşındı.

OSB'ye, diğer kentlerde kurulu bulunan firmalar da taşındı. Dilovası sakinleri, buradaki kömür tozlarının rüzgarla ilçenin üzerine dağılacağını, toprak ve su kirliliğine yol açacağını, bitki örtüsünü de öldüreceğini söyleyerek karşı çıkmalarına rağmen burası faaliyete geçti. 

Tesisler faaliyete geçtikten sonra Dilovası sakinlerinin korktukları başına gelirken, ilçenin kuzeyindeki mahallelerde yurttaşlar kömür tozundan dışarıya çamaşır asamaz hale geldi. Yağışlı havalarda daha yoğun olmak üzere, yükseklerden gelen ve aşağıda büyük derelerle birleşen küçük dereler ise simsiyah akmaya başladı.

Bu derelerdeki sudan içen hayvanların hastalandığını söyleyen ilçe sakinleri, birçok kez şikayet etmelerine rağmen kimsenin sesini çıkartmadığını, OSB'deki tesislerde toz kalkmasını önlemek amacıyla kurulan yağmurlara sisteminin ya çalıştırılmadığını, ya da etkisi olmadığını belirtiyor. (dha)


  ETİKETLER:

  çevre

  ,

  OSB

  ,

  Hakim

  ,

  Hava

  ,

  ilçe

  ,

  denetim

  ,

  sanayi

  ,

  Karşı