Diren yunus!

Diren yunus!
Diren yunus!
Antalya'da, yunus parklarının kapatılmasını isteyen bir grup, 'Diren Yunus' eylemi yaptı. Eylemciler yunus parklarının kapatılmasıyla ilgili maddenin yasadan son anda çıkartıldığı hatırlatılarak 'bu parklara gidilmemesini' istedi. Eylemde, yunuslara verilen zararların ve yunus ölümlerinin anlatıldığı tiyatro oyunu sahnelendi.

Antalya Barosu ve Tabipler Odası'nın önderliğindeki grup, yunus parklarının kapatılması için Cumhuriyet Meydanı'nda bir araya gelerek, "Yunus parkları kapatılsın", "Esaret turizmine hayır", "Hayvanlı sirklere hayır", "Yunuslara özgürlük", "Esarete sessiz kalmayın" yazılı dövizler taşıdı. Eylem kapsamında, yunuslara verilen zararların ve yunus ölümlerinin anlatıldığı tiyatro oyunu sahnelendi.

Antalya Barolar Birliği Hayvan Hakları Kurulu Başkanı avukat Evrim Ercan, yunusların yakalama ve taşıma esnasında uygun olmayan koşullar, ağır şok ve stres gibi nedenlerle yaşamını yitirdiğini, yunus parklarına getirilen hayvanların, dört duvar arasında, beton havuzlarda, ömürleri boyunca esarete mahkum edildiklerini söyledi.

 

ÇOCUĞUNUZ BİR SAAT EĞLENECEK DİYE...
İnsanları eğlendirebilmek için yunusların anatomilerine aykırı hareketlere zorlandığını, doğalarına aykırı beslendiğini ve böylece türlerine özgü yeteneklerini kaybettiğini belirten Ercan, "Esaret altında yaşayan yunusların ömrü büyük ölçüde kısalmakta, beton havuzlarda doğan yavrular, ölü doğmakta ya da çok kısa bir süre yaşayabilmektedir. 'İnsanlar belki hayatında bir kez yunus parkına gidip bir saat eğlenceli vakit geçirecek, çocuğu yunus görecek' diye yunuslar bir ömür, korkunç esarete mahkum olmakta, kısa ömürleri acı ve işkence içinde geçmektedir" diye konuştu.

YASADAN SON ANDA ÇIKARTILDI

Hayvan Koruma Kanunu'ndan yunus parklarının kapatılmasıyla ilgili maddenin son anda çıkarıldığını belirten Antalya Barosu Hayvan Hakları Kurulu Başkanı Avukat Evrim Ercan, "Toplantıya katılan baro ve hayvan hakları savunucularının baskısı neticesinde karar değiştiren Meclis Çevre Komisyonu, 'mevcut yunus parklarının açık kalması, yenilerinin açılmaması ve yeni hayvan alınmaması' maddesini tasarıya ekledi. Şimdi herkesten destek bekliyoruz. Eğer sizler yunus parklarına gitmezseniz, ölüm hapishanelerinin kirli tacirleri para kazanamayacak ve parklar kapanmaya mahkum olacaktır. Yunus parklarında yaşanan benzer trajediler, hayvanat bahçelerinde, dev akvaryumlarda, hayvanlı sirklerde de yaşanmaktadır. Lütfen hayvanların sömürüldüğü bu yerlere gitmeyin, lütfen hayvanların mal değil can olduğunu ve biz insanların onları sömürmeye hakkımız olmadığını unutmayın" diye konuştu. 

DİREN YUNUS!

Ercan, yunusların beton havuzlarda değil, açık denizlerde yaşaması gerektiğine işaret etti. Yunus parklarının kapatılması için destek isteyen Ercan, yunus parklarına gidilmemesini önerdi.
Antalya Tabipler Odası'ndan Dr. Hafize Öztürk Türkmen ise "yunus terapisi"nin bilimsel bir dayanağı olmadığını savundu. Grup, konuşmaların ardından dağıldı. (ANTALYA/AA-DHA)


  ETİKETLER:

  Antalya

  ,

  çevre

  ,

  Para

  ,

  Avukat

  ,

  Eylem

  ,

  mahkum

  ,

  koruma