Dünyanın en pahalı bitkisinden 25 kilogram üretildi

Dünyanın en pahalı bitkisinden 25 kilogram üretildi
Dünyanın en pahalı bitkisinden 25 kilogram üretildi
Safranbolu'da bu yıl 25 kilogram safran hasat edildi. Safranın kilosu 20 bin liradan satıldı.

Ağırlığının 100 bin katına kadar sıvıyı sarıya boyayabildiği ve birçok sektörde kullanıldığı için ‘mucize bitki’ diye nitelendirilen safrandan adını alan Safranbolu ilçesinde 25 kilogram ürün hasat edildi. 80 bin çiçekten sadece yarım kilogram üretilebilen safran için çiçek dikimi ağustos ayında başladı. Ekim-kasım aylarında mor renkli ve hoş kokulu çiçekler açan, 15-30 santimetre uzunluğundaki safran bitkisinin hasadı tamamlandı.

39 ÇİFTÇİ ÜRETİYOR

Karabük Valisi İzzettin Küçük, her yıl safran üretimini artırmak için özel çalışmalar yaptıklarını söyledi. Bitkinin üretiminin çok uğraş isteyen ve titizlik gerektirdiğini belirten Vali Küçük, “Safranbolu’da 39 çiftçi tarafından 40 dönüm alanda safran üretiliyor. Bu alanları artırmak için çiftçilere çeşitli destekler veriyoruz. Bu yıl 25 kilogram ürün elde ettik. Sürekli üretimi artırmanın yollarını arıyoruz. Piyasaya sürülen sahte safranlar konusunda çalışmalarımız oldu” diye konuştu.

İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Çetin Ayvalık ise safranın doğal şartlarda üretildiğini, toprağın elverişli olması dolayısıyla kalitenin öne çıktığını kaydederek, 12 köyde üretilen bitkinin kilogramının 20 bin liradan satıldığını söyledi. KARABÜK/AA


  ETİKETLER:

  Çiçek

  ,

  Tarım

  ,

  ilçe

  ,

  gıda

  ,

  ağustos