Dünyayı kurtarma konusunda anlaşamadılar

Dünyayı kurtarma konusunda anlaşamadılar
Dünyayı kurtarma konusunda anlaşamadılar
Katar'daki İklim Değişikliği Konferansı'nda gelişmiş ve gelişmekte olan ülkeler arasında büyük görüş ayrılıkları yaşanıyor

DOHA - Katar'ın başkenti Doha'daki Birleşmiş Milletler (BM) İklim Değişikliği Konferansı bugün sona eriyor.

Yaklaşık iki haftadır devam eden ve 20 bine yakın katılımcıya ev sahipliği yapan konferansta kritik saatlere girildi. Müzakerelerde ciddi görüş ayrılıklarının yaşandığı, bu nedenle görüşmelerin sabahın erken saatlerine kadar süreceği belirtiliyor.

Temel anlaşmazlık gelişmiş ve gelişmekte olan ülkeler arasındaki görüş ayrılıklarından kaynaklanıyor. Gelişmekte olan ülkeler emisyon azaltımı başta olmak üzere iklim değişikliği ile mücadele konusunda gelişmiş ülkelerden finansman desteği talep ediyor. Buna karşılık ABD , Kanada, Japonya gibi gelişmiş ülkelerin ise, iklim değişikliği ile mücadele kapsamında denetlenebilir taahhütler üstlenmeleri için gelişmekte olan ülkelere baskı yaptığı ifade ediliyor.

KYOTO PROTOKOLÜ'NÜN GELECEĞİ
Kyoto Protokolü'nün ikinci taahhüt dönemine yönelik hedeflerinin de görüşüldüğü konferans henüz sona ermedi, ancak protokolün ikinci taahhüt döneminin 2020'ye kadar uzatıldığı bildiriliyor.

Öte yandan Kanada'nın protokolden çekilmesi, Rusya , Japonya ve Yeni Zelanda'nın ikinci dönem için taahhütte bulunmayacağını açıklaması, protokolün geleceği açısından olumsuz bir gelişme olarak değerlendiriliyor. Söz konusu ülkelerin protokolden çekilme nedeni olarak, 'diğer ülkelerin bağlayıcı bir taahhütte bulunmaması' gösteriliyor.

Bunun yanı sıra küresel ekonomik kriz ve bütçe sorunlarının da gelişmiş ülkelerin yeni bir taahhütte bulunmaktan kaçınmasında etkili olduğu ileri sürülüyor.

Taraf devletlerin Doha'da gece boyunca iklim değişikliği ile mücadele sürecini devam ettirecek bir belge üzerinde mutabakata varmak için görüşmelerini sürdürmesi bekleniyor. (aa)