Emin Turan bu kez ışığın peşine düşüyor

Emin Turan bu kez ışığın peşine düşüyor
Emin Turan bu kez ışığın peşine düşüyor
Haber: MÜGE AKGÜN - muge.akgun@radikal.com.tr / Arşivi

Akademi geleneğini sürdüren genç sanatçılarımızdan Emin Turan beşinci kişisel sergisinde ışığın peşine düşüyor. Turan’ın resimlerinde önce renkler göze çarpar, sonra figür ve kompozisyonlarıyla anlatmak istediği konuya yoğunlaşır. Otuzlu yaşlarını geride bırakan sanatının olgunluk dönemine adım atan Turan eleştiri oklarını bu kez günümüzün kaotik dünyasına yöneltiyor. Bu kez neyi hedeflediğini kendi sözleriyle çok daha iyi anlattı:
“Malumunuz ‘pixel’ler dünyasında yaşıyoruz... gün geçmiyor ki yeni bir kamera edinmeyelim, cebimize haberler gelmesin, bir görüntüyü paylaşmayalım, aslında tüm olan biteni muntazam karelerden oluşmuş bir tel örgünün ardından izlediğimiz de söylenebilir...Özetle serginin hedefi, görünmez parmaklıklarımızı esnetmektir. Böylece içeriye biraz hayal gücü, biraz ütopya sızabilecektir. Bunu da hiçbiri birbirinin aynı olmayan organik geometri olarak kavramsallaştırdığımız bir doku altyapısı üstüne kurar...Bu hücresel çeşitlilik, transparan katlar ve resmin çok aşamalı karakteri üzerinden yeniden inşa edilir... Ve bakışın tarihi tekrar yorumlanır... Bu yüzden güneşin köklerini ışığın kültürel fiziği olarak da okumak mümkün.”
Emin Turan’ı 2004 yılında Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Resim Bölümü’nden mezun olduğu dönemden beri takip ediyorum. Sessiz ve derinden hedeflediği yolda kararlı adımlarla yürüyor. Hem atölyesinde resimlerini yapıyor hem de akademik çalışmalarını sürdürüyor. Yüksek lisansının ardından şimdi de doktorasını tamamlamaya çalışıyor. Emin Turan’ın ‘Güneşin Kökleri’ başlığı altında topladığı resimleri Evin Sanat Galerisi’nde 5 Mart’a dek sergileniyor. Kaçırmayın derim...


  ETİKETLER:

  sanat

  ,

  haber

  ,

  Resim

  ,

  genç

  ,

  mimar

  ,

  ütopya