Emirgan Korusu'nun yanındaki yeşil alan AVM ve gökdelen için satılıyor!

Emirgan Korusu'nun yanındaki yeşil alan AVM ve gökdelen için satılıyor!
Emirgan Korusu'nun yanındaki yeşil alan AVM ve gökdelen için satılıyor!
İstanbul'un en güzel korularından olan Emirgan'ın bitişiğindeki 158 dönümlük yeşil alan TOKİ tarafından AVM, rezidans ve gökdelen yapılmak üzere satışa çıkartılıyor.

RADİKAL - TOKİ, Emirgan Korusu'nun bitişiğinde yer alan 158 dönümlük yeşil alanı, rezidans ve AVM yapmak üzere satışa çıkarıyor.

Milliyet gazetesinden Güngör Uras, olayı bugünkü köşesinde gündeme getirdi. Uras, 452 dönümlük Emirgan Korusu'nun yanında bulunan 158 dönüm yeşil alanın gökdelen, rezidans ve AVM yapılmak için satışa çıktığını duyurdu.

Uras şöyle yazdı:

"Satılacak topraklar devlet malı... Osmanlı’da da 'devlet malı' iken, 17. yüzyılda padişah IV. Murat tarafından İranlı Emir Güne Han’a armağan edilmiş 'kul malı' olmuştu.

1940’ta dönemin İstanbul Belediye Başkanı Lütfi Kırdar’ın girişimiyle bu arazi kamulaştırılmış, bir bölümü park olarak düzenlenerek halka açılmıştı.

Şimdilerde Kadir Abi burada her yıl Lale Festivali düzenliyor. Kadir Abi, Lütfi Kırdar’ın yaptığını yapamaz mı? Bal gibi yapar.

İBB'den 'Emirgan' açıklaması

Önceki Belediye Başkanı Sayın Erdoğan’a rica etse, Emirgan Parkı’nın bitişiğindeki, parkın yarısı büyüklüğündeki 158 dönüm yeşil alanın betonlaşmasını önler. Şanına şan katar...

Emirgan’daki yeşil alanın konut ve AVM yapacaklara satılmasında kimin ne yararı olacak? Gelir paylaşımıyla TOKİ kasasına 158 milyon dolar girecek... Ama bunun sonunda yeşil alan gökdelen tarlası olacak.

Yap-sat usulü her biri 2-5 milyon dolara satılan daireler nedeniyle birilerinin cebine rant akacak. Ama İstanbul halkı Emirgan Parkı’nın yarısı büyüklüğündeki yeşil alanı kaybedecek.

Değer mi Kadir Abi? Ben Kadir Abi’yi tanısam, 'merhabam olsa', 'A’bicim, yap bir yiğitlik... TOKİ’nin aç gözünü doyurmak gerekiyorsa, çıkar kasadan üç beş milyon dolar, öde TOKİ’ye... Ekle yeşil alanı Emirgan Parkı’na... Lale bahçelerini büyüt. İsmin kalır yadigâr' derdim. Bak yıllar sonra Lütfi Kırdar’ın kamulaştırdığı parklarda gezenler onun adını nasıl anıyor, ona nasıl dua ediyorlarsa sana da dua ederler' derdim..."

 


  http://www.radikal.com.tr/128433012843306

  YORUMLAR
  (6 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  avm destekçilerine :=)) - user882364

  sefil halde bakırköyden zeytinburnu sahili boyunca yazın bir ağaç ararsınız piknik yaparken gölgesinden yararlanmak için ama kafanız gene basmaz gene basmaz... istanbulun ne yazıkki abileri geçmiş zamanda kaldı bir çoğu öldü gitti,geriye kalanlar yaşasın kötülük diyen bir zihniyet var yazık....

  llah biryerlerinden çıkaracak bunu - user978994

  bu böyle gelmedi ve böyle gitmeyecek. inanıyorumki doğa bu acımasızlara yakında dersini verecek.

  Rant Merkezi - user978708

  Alis verismerkezi degil rant merkezi yoneticiler para icin cocuklarimizin gelecegini satiyorlar

  kemal dogan - user958381

  hadi insanlardan ve paralel diye tanımladığınız kısılerden haksız yere ıntıkam alıyonuz bari tarıhe, yeşile ve doğaya saygılı olun... dinimiz size bunu mu emrediyor.

  Satki İnşaat büyüsün - user703005

  yazacak bir şey yok, çünkü gün gelecek satacak bir şey kalmayacak.

  AVM ve Millet. - Clear

  Birtaraftan AVM eleştiricisi kesilen bu millet, diğer taraftan AVM'lerden çıkmıyor. Hafta sonlarıyla yetinmiyor, sömestr tatilinde bile çoluk çocuk oradalar, tıklım tıklım. Bu sefer hem AVM, hemde bitişiğindeki temiz havadan yararlanacaklar. Fena mı? İşte size halka hizmet, daha ne?