Enfeksiyondan ya da açlıktan ölecek

Enfeksiyondan ya da açlıktan ölecek
Enfeksiyondan ya da açlıktan ölecek
Tanzanya'daki Mikumi Milli Parkı'nda yaşayan bu genç aslan, birkaç gün içinde ölecek.

Afrika ’da bu görüntüler son zamanlarda artmaya başladı. Kaçak avlanma yüzünden aslanların sayısı bir hayli azalırken, ne yazık ki ölümleri de acı dolu oluyor. Bu fotoğraftaki genç aslanın da, kendisi için kurulmayan bir tuzağa yakalandığı tahmin ediliyor. Boğazına bir tel dolanan aslanın uzun zaman yemek yiyemediği için aşırı zayıfladığı ve iştahının kapandığı söyleniyor. Aslan henüz yaşıyor ama, birkaç gün içinde enfeksiyondan ya da açlıktan ölecek.

Afrika’da kaçak avlanmalar yüzünden aslanların sayısı hızla azalmaya başladı. 60’larda Afrika’da yaklaşık 200 bin aslan olduğu tahmin edilirken, şu an sayının 23-25 bin arasında olduğu düşünülüyor. Bunun bir sebebi, antiloplar gibi başka hayvanlar için kurulan tuzaklara yakalanmaları. Ancak en önemli sebep, aslanların bazı bölümlerinin Uzakdoğu ve Çin’de geleneksel ilaçların yapımında kullanılması.

Daily Mail’den Lucy Laing’e konuşan bir kaynak, aslanın bulunuşunu şöyle anlatıyor: “Birkaç hafta önce bu aslanı, Tanzanya’daki Mikumi Milli Parkı’nda boynunda bir telle dolaşırken gördük. Park yetkilileri boynundaki teli çıkartmak için hayvanı bulmaya çalıştı ama aslan çalıların arasında izini kaybettirdi. O haldeyken fazla yaşayamazdı. Yara uzun zamandır açıktaydı ve enfeksiyon kapmaya müsaitti. Çevresinde de sinekler vardı. Boynundaki tel boynunu öyle sıkıyordu ki, aslan yemek yiyemiyordu. Ya açlıktan ya da enfeksiyon yüzünden ölecekti.”

Haberde aslan pençelerinin ve kemiklerinin yıllar içinde aşırı değerlendiği anlatılıyor. Dünyada soyları tehlikede olan aslanlar için bağış toplayan LionAid Derneği’nden Dr. Pieter Kat, “Son zamanlarda geleneksel yöntemlerle üretilen ilaç pazarında aslan kemiklerinin değeri hızla arttı. Zira artık daha az kaplan var ve kaplanları ele geçirmek çok zor olduğu için de aslan kemiğine dönüldü. 90’larda 1 kiloluk bir aslan kemiğinin değeri 10 dolardı. Ama 2010 yılında aynı miktarın değeri 300 dolar oldu” diyor.

Kat’in de belirttiği gibi, Çin pazarında eskiden kaplan kemiği ve pençesi kullanılıyordu. Ancak kaçak avlanmalar sebebiyle kaplanların sayısı o kadar azaldı ki, aynı avcılar bu kez aslanları avlamaya başladı. Aslan kemiğinin ticaretinde yaşanan artış, kaplanlar yerine aslanların kullanılmaya başladığının bir göstergesi.

Bu aslanın bulunmasından birkaç gün önce, aynı parkta pençeleri sökülmüş halde 2 ölü aslan bulundu. Park yetkilileri kaçak avcıları yakalamak için çalışsa da, her zaman başarılı olabilmeleri çok zor. Zira Tanzanya’nın yüzde 25’i doğal haliyle korunmaya çalışılıyor ve polis böyle geniş bir alanı denetlemekte zorlanıyor.


  ETİKETLER:

  Avcılar

  ,

  Afrika

  ,

  Çin

  ,

  Yemek

  ,

  Hayvanlar

  ,

  Mail

  ,

  zaman

  ,

  kaynak

  ,

  dolu

  ,

  genç

  ,

  Bağış

  ,

  Aslan