Etna 19 kez lav püskürttü

Etna 19 kez lav püskürttü
Etna 19 kez lav püskürttü
Avrupa'nın en aktif volkanı Etna bu yıl 19'uncu kez lav püskürttü. Bölgede lav turizmi canlandı: "Volkan lav püskürtmeye başlayınca insanlar kaçmıyor, aksine görmeye dağa koşuyor."

KATANYA/AAİtalya ’nın Sicilya bölgesinde bulunan Etna, bu yıl 19 kez lav püskürttü. Dağın lav püskürtmesi, etraftaki yerleşim birimlerinde yaşayanlar için günlük hayatın parçası haline gelmiş durumda. Etna yanardağının eteklerindeki Katanya iline bağlı Nicolosi’de yaşayan genç İtalyan Simone, Etna ile iç içe yaşadıklarını söyledi. Simone, Etna lav püskürttüğünde yakınlarının telaşla kendilerini aradığını, oysa yanardağ etrafında yaşayanların bunu pek önemsemediğini hatta hissetmediğini anlatıyor.
“Etna, lav püskürtmeden önce dumanlar çıkarıyor. Volkan lav püskürtmeye başladığında insanlar kaçmıyor. Aksine bu olayı izlemek için dağa koşuyor. Bu doğa olayı çok sayıda turist çekiyor. Biz de aynı şekilde bu fenomeni izlemek için çoğu zaman dağa gidiyoruz. Burası İtalya’nın, Sicilya’nın görülmeye değer önemli bir yeri.”

‘SIK SIK LAV PÜSKÜRTMESİ İYİ’Etna’nın lav püskürtmesinin etrafta yaşayanlar için iyi olduğunu, böylece volkanın içinde biriken enerjinin boşaldığını söyleyen Simone, Etna gibi aktif tatüsünde olan Napoli’deki Vezüv yanardağının ise yıllarca lav püskürtmediğini hatırlatarak, içinde enerji biriken bu volkanın bölge halkı için büyük risk arz ettiğini ileri sürdü.
Bir başka Katanyalı genç Paolo ise Etna lav püskürttüğünde kül yağmuru altında kaldıklarını, Fontanarossa Uluslararası Havalimanı’nın da küllerin neden olduğu kaos nedeniyle  kapandığını belirtti.

EVİ KRATERİN ÜZERİNDE

Doğma büyüme Katanyalı olan Maria Etna ile belki en iç içe yaşayanlardan: “Şu anda oturduğum evi satın alırken, kayıt için belediyeye gittiğimde iki kez sordular; ‘Bu ev için emin misiniz’ diye. Ben de ‘Evet. Bir sorun mu var’ diye sordum. Bunun üzerine bana evin Etna’nın kraterlerinden biri üzerine kurulu olduğunu, kraterin aktif olmadığını ve üzerinin çelik ve beton ile kapatıldığı bilgisini verdiler. İşte biz Etna ile bu kadar iç içeyiz.”


  ETİKETLER:

  İtalya

  ,

  doğa

  ,

  zaman

  ,

  genç

  ,

  turist

  ,

  Havalimanı

  ,

  Enerji

  ,

  kayıt