Eyvah, köpeğim kayboldu!

Eyvah, köpeğim kayboldu!
Eyvah, köpeğim kayboldu!
Köpek sahiplerinin yaşayabileceği en kâbus dolu an, "köpeğinin kaybolması" olsa gerek. Köpeklerin pek çok sebepten kaybolması mümkün. Peki böyle bir durumda ne yapmalı? Buyurun yazıya...
Haber: HAKAN BİNGÖL - m.hakan.k9@gmail.com / Arşivi

Köpeğini kaybeden insanların astıkları ilanları hepimiz görmüşüzdür. Aslında aranıyor ilanı asmak işin son kısmı. Biz önce testi kırılmadan önce ne yapmalıyız ona bakalım isterseniz.

Aslında köpekler temelde basit bir kaç sebepten dolayı kaybolurlar. Öncelikle egzersiz eksikliği yaşayan köpekler içlerinde hapsolan enerjiyi atmak ihtiyacı hissettikleri için yaşadıkları yerden uzaklaşmayı tercihe derler. Sahibi tarafından günlük yürüyüşleri yaptırılmayan köpekler fırsatını bulduklarında kaçıp yürümeyi, çevrelerini tanımayı arzu ederler. Navigasyon yeteneği gelişmemiş köpekler tekrar yaşadıkları yere dönmeyi başaramayabilirler. Köpeğin enerjisini atabilmesi için günlük olarak yürüyüşlere çıkartılması, onun zihninin temiz kalmasını sağlamak ve istenmeyen birçok durumun yaşanmasını engellemek için önemlidir.

İyi davranılmayan ve iyi beslenmeyen bir köpek de hayatta kalabilmek için kaçmayı tercih edecektir. Dışarıda bakılan köpeklerin yaşam şartlarının iyileştirilmesi hava koşullarından etkilenmesini engelleyecek önlemler alınması yerinde olacaktır.

Cinsel olgunluğa ulaşan köpeklerin, içgüdülerinin esiri olacakları gözden çıkartılmamalıdır. Hedeflerine ulaşmak için her şeyi yapacaklardır. Dışarıda bakılan veya bahçede serbest bırakılan köpeklerin sınırlandırılmış alanlarının köpeğin tırmanamayacağı veya altından geçemeyeceği şekilde düzenlemesi gerekmektedir.

Bahçe kapıları ve ev kapılarının kapalı olduklarından emin olunmalıdır. Gözden kaçırılmaması gereken bir husus da bazı köpekler kapı açmayı öğrenebilirler. Eğer kapı açabilen bir köpeğiniz varsa kapıların kilitli tutulmasında fayda var.

Bir de gezmeye çıkarıldığı zaman kaçıp kaybolan köpek meselesi var. Gezmeye çıkartılan köpek sevk kayışı olmadan ve tasmasız dolaştırılmamalıdır. Köpeğinin rahat ve özgür hareket etmesini isteyen köpek sahiplerinin başına "kaybolma" vakasının gelmesi an meselesidir. Ayrıca sevk kayışı olmadan gezdirilen köpeklerin trafik kazası geçirmeleri de olasıdır.

Ülkemizde alışveriş merkezleri, marketler vs. gibi mekânlara köpekler alınmadığı için birçok köpek sahibi köpeklerini bu mekânların önüne sevk kayışı ile bağlamakta. Köpeğin bir yere kısa süreli de olsa bir şekilde bağlanması pek de doğru bir davranış değildir. İdeal olan ve tavsiye edilen bağlanmamasıdır, eğer başka çare yoksa ve mutlaka bağlanması gerekiyorsa deri, polyester vs. malzemeden yapılmış sevk kayışı kullanılmamalıdır. Köpeklerin, dişleri ile bu sevk kayışını kemirerek kopartmaları an meselesidir. Mutlaka bağlanacaksa dışı plastik bir kılıfla sarılmış çelik tel bağlama kayışları tercih edilmelidir. Ve köpek direk güneş, yağmur, kar yağışı ve trafik gibi olumsuz koşullardan korunaklı, göz temasının olabileceği bir yere bağlanmalıdır.

Biz köpek sahipleri ne kadar dikkatli olursak olalım, köpeğimizin kaybolması hepimizin başına gelebilecek bir durum. Bu istenmeyen durumun yaşanabileceği göz önünde bulundurularak bir acil durum planını önceden yapmak işimizi kolaylaştıracaktır. İşte köpeğimiz kaybolmadan önce yapılması gerekenler ve acil durum önerileri:KÖPEĞİNİZ KAYBOLMADAN ÖNCE
Köpeğinizin son halini gösteren fotoğraflarını bir kaç ayda bir yenileyin. Ayakta yandan ve önden çekilmiş fotoğrafları olası ilanlar için faydalı olacaktır.

Köpeğinize mutlaka mikroçip taktırın.

Köpeğinizin boynunda mutlaka tasma ve bu tasma üzerinde iletişim bilgilerinizin yazıldığı bir bilgi etiketi olmalıdır. Bilgi etiketi ara sıra kontrol edilmeli, aşınma ve silinme var ise yenilenmelidir.

KÖPEĞİNİZİN KAYBOLDUĞUNU ANLADIĞINIZ AN
Sakin olun.

Aramaya çıkmak artık farz oldu. Bir arama planı yapın. Ailenizden aramaya katılacakların yanında yardım isteyebileceğiniz dostlarınızı da işe dahil edin. Ne kadar göz o kadar çok şans demektir.

Aramaya çıkarken evde birisinin kalmasına özen gösterin. Köpeğiniz eve döndüğünde onu içeri alacak birisinin olması şart.

Daha önce köpeğinizle gezdiğiniz yerleri kontrol edin.

Birlikte olmaktan hoşlandığı komşular ve arkadaşlık ettiği sokak hayvanlarının bulunduğu yerleri kontrol edin.

Köpeğiniz daha önce de kaybolup belli bir süre sonra eve geri döndüyse şanslısınız, evin yolunu biliyor demektir. Ama her zamanki gibi olmadıysa kayıp kabul etmelisiniz ve ilan asmanın vakti geldi demektir.

Bolca ilan hazırlayın, ilanda köpeğinizin ismi, resmi, irtibat numarası yazdığınızdan emin olun. Verdiğiniz numaranın sürekli açık olmasına dikkat edin.

Veteriner klinikleri, pet shoplar, otobüs durakları ve alışveriş merkezlerinin kapıları ilan asmak için iyi yerlerdir.

Köpeğinizin kaybolduğunu belediye zabıtasına, semtinizdeki polis karakoluna, su v.b. servisi yapan iş yerlerine bildirin ve birer ilan bırakıp, eğer görürlerse hemen sizi aramalarını rica edin. Sürekli olarak mobil olan bu kişilerin köpeğinizi görme olasılığı çok yüksek.

Belediyelerin sokak hayvan rehabilitasyon merkezlerine ulaşarak ilan bırakmanız faydalı olacaktır.

Her şey yolunda gidip köpeğinize kavuştuğunuzda onu sevin ve ödüllendirin. Ona kızmayın ve sakın azarlamayın. Unutmayın köpeğinizi sizin yanınızda tutan şey sevgidir. Bunu zedelemekten kaçının.