Facebook'taki çizgili sırtlan işkencesine 16 bin lira ceza

Facebook'taki çizgili sırtlan işkencesine 16 bin lira ceza
Facebook'taki çizgili sırtlan işkencesine 16 bin lira ceza
Orman ve Su İşleri Bakanlığı, Mardin'de sırtlana, köpeklerle birlikte saldıran ve işkence ederek öldüren kişilere 16 bin lira ceza verdi.

Orman ve Su İşleri Bakanlığı, doğal hayata yönelik denetimleri sosyal medyada da sürdürüyor. Koruma altındaki çizgili sırtlana yönelik işkence görüntüleri facebook’a düşünce Doğal Hayatı Koruma Müdürlüğü yetkilileri harekete geçti. Mardin Şube Müdürlüğü, Mardin İl Jandarma Alay Komutanlığı, Kızıltepe İlçe Jandarma Komutanlığı ve avcı dernekleriyle beraber Kızıltepe Cumhuriyet Savcılığı’nın bilgisi dahilinde konu ile ilgili araştırma yaptı.

SÜRÜLERE SALDIRIYORDU

Mardin Kızıltepe ilçesinin Akçapınar köyünde 2011 yılının ilkbahar aylarındaki olaya sebebiyet verenlerin S.C. , M.Ç. ve A.Ç. isimli kişiler olduğu anlaşıldı. Tutulan tutanaklarda şahıslar çoban olduklarını, sırtlanın sürülerine saldırdığını, sürülerini korumak için sırtlanı öldürdüklerini ve görüntülerdeki kişilerin kendileri olduklarını kabul ettiler.
İfadelerinde yivsiz av tüfeğinin takozsuz olduğunu ve yasak olduğunu bilmediklerini, sırtlanı öldürdükleri tarih ve saati hatırlamadıklarını söylediler. Koruma altında olan çizgili sırtlanı öldürenler hakkında Kara Avcılığı Kanununa muhalefetten 14 bin 585 lira idari yaptırım ve Hayvanları Koruma Kanununa göre hayvana eziyet etmekten 1362 lira olmak üzere toplam 15 bin 947 lira yaptırım uygulandı. Olayda kullanılan av tüfeğine de el konuldu. (DHA/ ANKARA )