Fuji zirvesinde nükleer eylemi

Fuji zirvesinde nükleer eylemi
Fuji zirvesinde nükleer eylemi
Japonya'nın Fukuşima kentinde meydana gelen deprem sonrası yaşanan nükleer felaketin kurbanları, Fuji Dağı zirvesinde düzenlenen törende anıldı
Haber: SERKAN OCAK - serkan.ocak@radikal.com.tr / Arşivi

Greenpeace, Japonya Fukuşi-ma’dan geçen yıl 11 Mart’ta meydana gelen deprem ve sonrasında yaşanan nükleer felaketle ilgili Fuji Dağı’na tırmanarak anma eylemi yaptı. Greenpeace tırmanışçıları, Japonya ve dünyadan binlerce insanın Fukuşima için gönderdiği mesajları zirveye çıkardı ve nükleersiz gelecek çağrısında bulundu. İnsanların gönderdiği destek ve ‘nükleersiz dünya’ mesajları, el yazısı ile bayraklara yazılarak, dağın zirvesine dikildi.
Çeşitli ülkelerden tırmanışçıların bulunduğu 11 kişilik ekip Fuji Dağı’na çıkarken, ikinci bir ekip de dağın eteklerindeki beş gölden biri olan Yamanakako’da ‘Nükleer’e hayır’ ve ‘Nükleersiz yarınlar’ yazan pankartlar açtı. Greenpeace Japonya’dan Wakao Hanoaka, amaçlarının Japon hükümetinin nükleer endüstrinin değil, insanların sesini dinlemesi olduğunu anlatarak, “Depremin yıldönümü olan 11 Mart’ta, hayatını kaybedenler için bir anma gerçekleştireceğiz.
Diğer yandan nükleer felaket nedeniyle radyasyona maruz kalan insanları da unutmamamız gerekiyor. Japonya’nın nükleerde ısrar etmesi yüzünden bu insanların ödemek zorunda kaldığı bedeli unutamayız” dedi.
Greenpeace Uluslararası Nükleer Kampanyası Sorumlusu Aslıhan Tümer de “Fukuşima’da nükleer endüstrinin çıkarları, insan sağlığı ve güvenliğinin önünde tutulduğu için nükleer felaket bu boyutlara ulaştı. Tüm dünyada hükümetler bu tehlikeli teknolojiden vazgeçmeli ve enerji verimliliği ile güvenilir olan yenilenebilir enerjilere yönelmelidir” dedi.