Gezi Parkı için gong vuruldu

Gezi Parkı için gong vuruldu
Gezi Parkı için gong vuruldu
Taksim Gezi Parkı'ndaki 'budama'lar dün yeniden başlarken Gezi Parkı'nın etrafındaki dükkânlara da tahliye kararları yollanıyor.
Haber: ELİF İNCE - elif.ince@radikal.com.tr / Arşivi

Taksim Gezi Parkı 'nın içindeki çay bahçelerine ve Cumhuriyet Caddesi üzerindeki dükkanlara İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Emlak Müdürlüğü'nden 'Beyoğlu ilçesi Taksim Meydanı Yayalaştırma Projesi'
kapsamında teker teker tahliye kararları geliyor. Emlak Müdürlüğü'nün kiracısı olan dükkan işletmecilerine 2011'den itibaren yapılan tebliğlerde sözleşmelerinin bir daha yenilenmeyeceği ve bundan böyle kiralarını 'işgaliye' olarak verecekleri belirtilmiş. Dükkan işletmecileri diken üzerinde, ne zaman çıkartılacaklarını bilmiyorlar.

Belediyenin tepkisinden çekindiği için ismini vermek istemeyen bir esnaf, İBB'yle 1989'dan kalma sözleşmesi olduğunu belirterek ''28 yıllık kiracıyız, işgalci durumuna düştük'' diyor. Kendilerinden 'tahliye taahütnamesi' istendiğini belirten esnaf, ''Bu taahütnameyle bütün haklarımızdan vazgeçiyoruz. Artık ne zaman çıkartmak isterlerse tebligat yapacaklar '15 gün içinde çık' diyecekler'' diyor.

İBB Emlak Müdürlüğü'nden yaklaşık bir yıl önce gelen 'çağrı ve tahliye ihtarı'nda şöyle yazılı: ''Ulaşım ve Trafik Düzenleme Komisyonu'nca 'Beyoğlu ilçesi Taksim Meydanı Yayalaştırma Projesi' hususunda
15.07.2011 tarih ve UTK 2011/22-33 sayılı kararı gereği kira başlangıç tarihi olan 01.08.2012'den itibaren sözleşmeniz yenilenmeyecektir.
Anılan tarihte kiralananı boşaltmış olarak Belediyemize teslim etmenizi, aksi halde işgalci sayılacağınızdan ... mülki idare amiri tarafından taşınmazdan cebren çıkarılacağınız hususunu tebliğ ederim.''

Tahliyesi istenen bir başka esnaf da ''Buralar eskiden her gün yıkanırdı. Bu proje çıktığından beri, özellikle de son bir yıldır çöpler toplanmıyor, cadde yıkanmıyor. Parkı da masus kötü gözüksün diye pislik içinde bırakıyorlar'' diyerek sitem ediyor.

Dükkan işletmecileri bir yıl önce İBB'ye ortak bir dilekçe yollayarak randevu istemişler ama bir cevap alamamışlar. Ortak şikayetleri, proje hakkında hiçbir bilgilerinin olmaması ve kimsenin kendilerini muhatap almaması.

HIZLA İLERLİYOR

 

Geçtiğimiz hafta 'Taksim Meydanı Düzenlemesi'nin ilk etap ihalesini Kalyon İnşaat'ın 51 milyon 555 bin 370 liralık teklifle kazandığı ortaya çıkmıştı. Kalyon İnşaat ve İBB inşaata ne zaman başlanacağı konusuna hala sessizliklerini koruyor. Öncesinde İBB'nin verdiği bilgilere göre tünel, Tarlabaşı-Harbiye yönünde 400 metre, Harbiye-Tarlabaşı yönünde 320 metre uzunluğunda olacak. Altgeçit Tarlabaşı Bulvarı'ndaki mevcut araç otoparkından başlayacak, restitüsyonu yapılacak olan Taksim Topçu Kışlası'nın bitimine kadar devam edecek.


İŞARETLERİN SIRRI ÇÖZÜLDÜ


Dün Gezi Parkı'ndaki ağaçlar tekrardan 'budanırken' ağaçların üzerindeki kırmızı çarpı işaretlerinin sorumlusu da ortaya çıktı.
Peyzaj Mimarları Odası'na İBB Tarihi Çevre Koruma Müdürlüğü'nden yapılan bir açıklamada Topçu Kışlası'nın proje ihalesini alan Halil Onur mimarlık firmasının 22.11.2011 tarihinde 'işe başladığı' ve ağaçları 'tespit etme' amacıyla işaretlediği belirtilmiş.

Notta şöyle yazılı: ''İlgili kurul kararı gereğince Taksim Kışlası'nın ihyası ile birlikte Taksim Meydanı'nın düzenlenmesine ilişkin çalışma başlatılmıştır. Bu karar kapsamında meydanın ve kışlanın projeleri ...
yüklenici Halil Onur Mimarlık Şirketi'ne ihale edilmiş olup,
22.11.2011 tarihinde işe başlanmıştır. Taksim Gezi Parkı'nda mevcut ağaçların tespit edilmesi amacıyla işaretlenmesi dışında proje müellifi tarafından başka bir çalışma yapılmamıştır.''

Gezi Parkı'ndan sorumlu İBB Park ve Bahçeler Müdürlüğü Beyoğlu Bölge Şefliği Radikal'e önceki budamalarda yaptığı açıklamada "Taksim Gezi Parkı'ndaki ağaçların kırmızı ile işaretlenmesi müdürlüğümüzün bilgisi dışında bulunmaktadır. Ayrıca Taksim Gezi Parkı'nda ağaç kesimi yapılması söz konusu değildir, rüzgar sebebiyle kırılan dallar düzeltilmiştir'' demişti.