Gırgır boykotu bitti

Gırgır boykotu bitti
Gırgır boykotu bitti

ANKARA - İSTANBUL - Gırgırların 24 metreden sığ suya ağ atmasının yasaklanmasının ardından başlayan ‘boykot’ bitti. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, dün balıkçılık temsilcilerini kabul etti. Basına kapalı görüşme 3.5 saat sürdü.

‘Zaten eylem yoktu’ 
İstanbul Su Ürünleri Kooperatii Başkanı Ümit Çetinkaya görüşmenin ardından “Yanlış anlamayı düzeltmek isteriz. Balıkçılarımız Türkiye genelinde bir eylem tarzında değil, sadece sayın Bakanımızın Pazartesi görüşelim demesi üzerine bir bekleme sürecine geçildi. Biz Bakanlığımıza ya da hükümetimize karşı bir eylem içerisinde değiliz. Biz de balıkları koruma tarafındayız. Kararların doğru olanları var ama uygulamada çıkabilecek aksaklıkları ele aldık” dedi.
24 metre uygulamasını doğru bulduklarını ancak 1 Eylül -31 Aralık arası göç eden balıklar için bu durumun makul seviyeye çekilmesini istediklerini belirten Çetinkaya bakanlığın bunu değerlendireceğini söyledi.
İstanbul Balık Müstahsilleri Derneği Başkanı Ali Güney de “Boykot saat 13.00 itibariyle sona erdi. Kararın en önemli nedeni Beytüşşebap’ta 10 askerimiz şehit düşmüşken biz balıkçılar olarak gündemi daha fazla meşgul etmek istemememizdir. Karadeniz’den başlamak üzere balıkçılar tekrar denizlerde” dedi. (RADİKAL) 

Boykot balığı ‘uçurdu’ 
Ankara’da bakanlıktan çıkan balıkçılık temsilcilerinin ‘yok’ dediği boykot, balık fiyatlarını uçurdu. Bakanlıkla görüşmeler sürerken hem Marmara hem Karadeniz’e sahili olan Kocaeli’nde, balıkpazarındaki tezgâhlarda dün çok az balık yer aldı. Az miktarda yakalanan ve tanesi 15-20 TL’den tezgâha çıkarılan palamutları ise alan olmadı.
Balıkpazarı esnafı Hamdi Bineklioğlu “43 yıldır balıkçılık yapıyorum. Poyraz rüzgârı olması balığı biraz etkiledi. Asıl etkileyen ise 24 metre yasağı oldu” dedi. Balıkçı Salih Sevimli de 5 TL olması gereken sardalyanın 10- 15 TL’ye satıldığını belirterek “Palamutun tam sezonu ama vatandaş bir palamutu 15 TL’ye görünce vazgeçiyor. Çünkü tezgâha balık gelmiyor. Piyasada balık fiyatları artıyor” diye konuştu. {KOCAELİ/DHA}