@idrisemen

Gırgırcılarla uzun gece

Gırgırcılarla uzun gece
Gırgırcılarla uzun gece
24 metre boykotunun bitmesinin ardından Radikal gırgır teknesiyle denize açıldı. Boykotun ilk günü balık boldu, ikinci günü ise tekneler balıksız döndü.
Haber: İDRİS EMEN - idris.emen@radikal.com.tr / Arşivi

Balık varlığını koruma amaçlı olarak yürürlüğe giren 24 metre kuralının gırgır balıkçılarına etkisini öğrenmek için Radikal gazetesi olarak ‘Sadık Reis’ teknesiyle Karadeniz ve boğaza açıldık. Kötü hava şartlarından dolayı Karadeniz’in iç kısımlarına açılamayan teknede 21 kişi gece boyunca balık aradı ama eli boş döndü.
Reis Mahmut Poyraz, ‘‘Eylülde hava genellikle kötü olduğu için Karadeniz’in iç bölgelerine açılamıyoruz. Zaten balıkların çoğu da kıyıda. Ağımızı kuru kuru atıp sulu sulu çekiyoruz. Biz nesilleri yok olma tehlikesiyle karşı karşıya olan balık türlerini koruyan kurallara karşı değiliz. Ancak bu teknede 21 kişi çalışıyor. Bir günlük masrafımız 3 bin lira civarında. Ayrıca sezon açılmadan önce yeni sezona hazırlık olarak 100 bin lira masraf yaptım. Peki bunca mağduriyetimizi kim giderecek?’’ diyor.
Bakanlık, balıkların üreme ve beslenme alanı olduğu gerekçesiyle 24 metreden sığ sulara ağ atılmasını yasakladı. Bu durum “Bu yasakla balık tutamayız” diyen gırgır teknelerince 3 gün boykot edildi, Ankara ’da bakanlıkla yapılan görüşmenin ardından boykot sona erdi. Boykotun sona erdiği gün denize açılan tekneler bol miktarda hamsiyle döndü. Kumkapı Balık Hali’nde hamsinin kilosu 3 lira, palamutun tanesi ise 10 liraya indi. Radikal’in de açıldığı gece ise tekneler hale balık getirmeyince, fiyatlar yeniden yükseldi. Hamsi 5, palamutun tanesi 15 liradan satıldı.

Yevmiyecilerin hali zor
21 kişinin çalıştığı Sadık Reis teknesinde 17 kişi mevsimlik işçi. Karadeniz’den gelen işçiler; yeme, içme ve barınma tüm ihtiyaçlarını çalıştıkları teknede gideriyor. Perşembe’den gelen 3 çocuk babası 41 yaşındaki Serdar Yar durumunu “Karadeniz’de iş imkânı olmadığı için İstanbul ’a geliyoruz. Yılda 4 ay çalışıp kazandığımız parayla ailemizi geçindiriyoruz. Evime 1 kuruş para yollayamadım. Tek başıma 5 kişilik aileye bakmak zorundayım. Böyle devam ederse memleketimize döneceğiz’’ diye anlatıyor.
İstanbul Balık Müstahsilleri Derneği Başkanı Ali Güney’e göre 24 metre kuralı Akdeniz, Ege ve Karadeniz’e kıyısı olan ülkelere fayda sağlamaktan başka bir işe yaramıyor. “Bizim avlayamadığımız balığı diğer ülkeler avlıyor. Balıkları korumak için Ege, Akdeniz ve Karadeniz’e kıyısı olan ülkelerin arasında anlaşmalar imzalanmalı. Bu anlaşmalarda da uluslararası geçerli kurallar olmalı.’’