Giysinin de organiği makbul

Giysinin de organiği makbul
Giysinin de organiği makbul
Almanya'da organik hammaddeden ve insanî koşullarda üretilmiş kıyafet giyme bilinci, gençler arasında giderek yaygınlaşıyor.

Deutsche Welle, Almanya’daki organik giyim sektörünün özellikle gençler arasında popülerleşmesiyle ilgili bir yazı hazırladı. Yazıda çocuk işçilerin çalıştırıldığı, insanlara aşırı düşük ücret ödeyen şirketlere karşılık, organik pamuk kullanılan ve insanların sömürülmediği bir sektör olan “organik giyim sektörü” anlatılıyor.

Recolution markasının kurucularından ve markanın hikayesinden bahsedilen ve Hilke Fischer’in kaleme aldığı haber şu şekilde:

Robert Diekmann henüz 30 yaşında bir üniversite öğrencisi. Üretime de iki yıl önce, yine iki yakın arkadaşı ile beraber başlamış. Robert neden böyle bir girişimi tercih ettiklerini şöyle açıklıyor: “Zaten üçümüz de kendi işimizi kurmak istiyorduk. Moda branşını seçmemizin amacı da şuydu: Bireyselliğin en iyi ifadesinden birinin moda olduğunu düşünmemiz ve tam da bu alanda dünya çapında gerçekten de korkunç şartların egemen olmasıydı.”

Recolution adlı markanın kurucularından Robert Diekmann konseptlerini şöyle izah ediyor: "Aslında biz marka isminde eko ve devrim anlamına gelen revolution kelimelerini harmanladık. Çünkü amacımız biraz da modada devrim yapmak. Bunu nasıl yapmak istiyoruz? Biz organik pamuktan üretilen ve insanların sömürülmediği koşullarda imâl edilen ve aynı zamanda modaya yön veren kıyafetler üretmek istiyoruz.”

Bu korkunç şartların öncelikle pamuk üretiminden başladığını söyleyen Robert, gübre ve haşere ilaçlarının hem toprağa hem de çiftçilerin sağlığına zarar verdiğini belirtiyor. Robert, kıyafetleri boyamak için çeşitli kimyasalların kullanıldığını, bu zehirli atıkların da genelde en yakındaki kanallara bırakılıverdiğini kaydediyor.

Robert'in ortağı Nadine de “Tüm bunlara bir de tekstil fabrikalarındaki insanlık dışı çalışma koşulları ekleniyor” diyor.Yani dünyanın birçok üretici ülkesinde hiçbir sosyal güvencesi olmadan karın tokluğuna insanların hatta çocukların çalıştırılması gibi. Nadine'e göre tüm bunlar, organik pamuktan üretilen adil bir kıyafet ticaretine yatırım yapmak için yeterli sebepler. Nadine “Beşinci yıkamadan sonra çöpe atacağım, yurtdışında bir yerlerde çocuk işçiler tarafından üretilmiş kıyafetleri giymek istemiyoruz” diye konuşuyor.

"Bilinçli tüketim artıyor"
Sadece Recolution değil, Almanya’da organik moda branşında tam 120 değişik marka bulunuyor. Hepsinin ürünleri de kısaca GOTS olan “Global Organic Textile Standart” - yani Küresel Organik Tekstil Standartı mührünü taşıyor. Bu mühür, kullanılan pamuğun en az yüzde 70’inin organik olduğunu ve kıyafetlerin, çalışanların hak ettikleri ücretleri aldığı, kötü muamele ve çocuk işçiliğinin yasak olduğu fabrikalarda üretildiği güvencesini veriyor.

Kalite ve az kimyasal önemli
Bu ürünler tabii ki pazardaki fiyatlara satılmıyor ancak işletmeci Nadine, insanların kaliteye ve vücutlarına kimyasalların geçmemesi düşüncesine değer verip daha fazla ödemeyi tercih ettiklerini belirtiyor. Organik moda branşı henüz gıda branşı kadar yol almadı. Ancak işletmeciler bunun çok yakın bir gelecekte organik gıda kadar toplum bilincine yerleşeceğinden eminler. (Deutsche Welle Türkçe)