Gökova'da orfoz sayısı arttı

Gökova'da orfoz sayısı arttı
Gökova'da orfoz sayısı arttı
Muğla'nın Gökova Körfezi'nde, 'Türkiye'nin Deniz ve Kıyı Koruma Alanları Sisteminin Güçlendirilmesi Projesi' (DKKA) kapsamında balıkçılığa kapalı alanlarda orfoz balığında yüzde 40'lık artış olduğu açıklandı.

MUĞLA-  Dalış eğitmeni ve belgesel yapımcısı Soner Abacı da orfozun yanı sıra lagos balıklarının zıpkınla da avının yasaklanması gerektiğini belirterek, "Orfoz dünyada nesli tükenme tehlikesiyle karşı karşıya kalan türlerin kırmızı listesinde yer alıyor" dedi.
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürlüğü (TVKGM) ve Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı Türkiye (UNDP Türkiye) tarafından yürütülen, DKKA projesinin başarılı sonuçlar doğurduğu açıklandı. Bakanlıkça yapılan açıklamada "Uluslararası alanda çok önemli başarılara imza atılırken, projeyle ’kapasite geliştirme’, ’finansal sürdürülebilirlik’ ve ’koordinasyon’ başlıkları altında elde edilen kazanımlar, konuyla ilgili uluslararası çevrelere örnek oluşturacak değere ve anlama sahip bulunuyor. Tüm paydaşların katılımı ve desteğiyle sürdürülen proje sonunda sadece Gökova Bölgesi’nde ergin orfoz popülasyonunda yüzde 40 artış oldu" denildi. 

Dalış eğitmeni ve belgesel yapımcısı Soner Abacı da orfozun yanı sıra lagos balıklarının zıpkınla da avının yasaklanması gerektiğini vurguladı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın orfoz ve lagosun zıpkınla avcılığını serbest bıraktığını hatırlatan Abacı, "Orfoz şimdi amatör avcıların hedefi haline geldi. Orfoz çok özel bir balık. Bunun da en büyük nedeni sekiz yaşından önce üreyemiyor olması. Orfoz dünyada nesli tükenme tehlikesiyle karşı karşıya kalan türlerin kırmızı listesinde yer alıyor" dedi.

 

Mustafa SARIİPEK- (DHA)