Greenpeace'i kur çarptı

Greenpeace'i kur çarptı
Greenpeace'i kur çarptı
Greenpeace, Euro'nun değer kazanması nedeniyle 2013'te 6.8 milyon Euro zarar etti. Haziran ayında ise bir çalışanının 'kazara' Euro alması nedeniyle de kur farkı yüzünden 3.8 milyon Euro zarara uğramıştı.

Hürriyet 'ten Şebnem Turhan'ın haberine göre, Greenpeace merkezinde bir çalışanın ‘yanlışlıkla’ Euro satın alarak 3.8 milyon Euro yani 5.1 milyon dolar zarara uğrattığı haberi gözleri kurumun mali kaynaklarına çevirdi. Bir alım satım işleminden 3.8 milyon Euro kaybettiği gibi Greenpeace 2013 yılsonu faaliyet raporunda ‘kur farkı’ nedeniyle toplam zararının ise 6.8 milyon Euro olduğunu açıkladı. Sabit kurdan döviz alım anlaşması yapan ve dolar karşısında yüzde 4.2 değer kazanan Euro nedeniyle Greenpeace zarara uğradı ve dünyada kur farkı nedeniyle zarar gören şirketler safhına katıldı. 40’dan fazla organizasyondan oluşan ve toplam bütçesi 300 milyon Euro seviyesinde olan ‘kar amacı’ gütmeyen‘ çevre örgütü Greenpeace topladığı bağışların yarısını da yeni bağışçı aramaya harcıyor.

MİLLİ PİYANGODAN BÜYÜK GELİR Greenpeace son dönemde özellikle Kuzey Denizi’nde petrol arayan şirket ve Rusya başta olmak üzere ülkelere karşı yaptığı protestolarla gündemde. Rusya’da iki üyesinin uzun süre gözaltına alınması da dikkatleri kurumun üzerine çekmişti. Yaklaşık 300 milyon Euro’luk bağış alan Greenpeace bu kampanyalar için ise 9.5 milyon Euro harcadı. Kuzey Denizi’nin diğer komşuları Hollanda ve İsveç ise protesto değil Greenpeace’ya yaptığı bağışlarla öne çıkıyor. Hollanda’nın milli piyangosu 7.6 milyon Euro hibe ile desteğini gösterirken beş yıldır Greenpeace’i destekleyen İsveç Milli Piyangosu’nun bağışı ise 2.77 milyon Euro.
Greenpeace, Euro değer kazandığı için 6.8 milyon Euro kaybetti. Sabit kurdan döviz alım anlaşması yaptığı için zararda. Ancak bir çalışanının Euro alarak 3.8 milyon Euro’luk zarar oluşturması akıllarda soru işareti oluşturuyor. Bağış toplama faaliyetlerine ise 98.8 milyon Euro harcayan Greenpeace’in en çok kampanya harcaması olarak öne çıkan iklim ve enerji kampanyalarına 35.7 milyon Euro aktarması ise diğer bir dikkat çekici nokta.

BAĞIŞLARI YARISI YENİ BAĞIŞÇI BULMAYA GİDİYOR
Bağışları nereye harcadı?
Yeni bağışçı aramaya %51
Destekçi haberleşmesine %16
Bağış toplama çalışanlarına %13
Destekçi yönetimine %8
Destekçilerle ilgilenmeye %4
Bağış toplama harcamalarına %4