Greenpeace'ten Afşin Elbistan uyarısı

Greenpeace'ten Afşin Elbistan uyarısı
Greenpeace'ten Afşin Elbistan uyarısı
Çevre Örgütü Greanpeace, Afşin- Elbistan'da planlanan yeni termik santrallerin kurulması halinde dünyanın insan eliyle gerçekleştirilen en fazla karbon salınım kaynağının bu bölge olabileceğini bildirdi.

KAYSERİ - Greenpeace, Afşin Elbistan kömür havzasında planlanan 8 bin megavat gücünde yeni elektrik üretim santrali projesinin incelendiği ve olası sonuçların üzücü olduğunu bildirdi. Greenpeace, şu açıklamayı yaptı:

"’Afşin Elbistan kömür havzasına planlanan tüm santraller kurulursa, dünyanın insan eliyle yapılmış en büyük karbon salımı kaynağı Afşin-Elbistan olacak. 3 Ocak 2013 tarihinde, Türkiye ile Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) arasında, Afşin-Elbistan kömür havzasında 8 bin megavat kapasiteli elektrik santrali yapımını içeren hükümetler arası bir anlaşma imzalandı. Afşin-Elbistan’da şu andaki linyit santrallerinin toplam kapasitesi 2800 megavat ve mevcut durumda bile dünyanın en kirli enerji tesisleri arasında yer alıyor. Stuttgart Üniversitesi ile birlikte yaptığımız analiz, mevcut 2800 megavat ve yeni planlanan 8 bin megavat kapasite ile Afşin-Elbistan sahasının önümüzdeki 40 yıl için dünyanın en kirli enerji kompleksi olacağını ortaya koyuyor. Bu proje , yılda 70 milyon ton karbon salımı potansiyeline sahip. Planlanan tüm santraller kurulursa, 40 yıllık ömürlerinde toplam 2 milyon ton karbon salımı insan eli ile yapılmış en büyük karbon salımı kaynağı Afşin Elbistan olacak. Şu an ilk ikide Güney Afrika ’daki Sasol kömür santrali ve Tayvan’daki Taichung santrali var. ”

Çevreci örgütün İklim ve Enerji Kampanyası sorumlusu Pınar Aksoğan da hükümetin kömüre olan bağımlılığının endişe verici olduğuna dikkat çekerek şunları söyledi:

"Santrallerden kaynaklı yüksek oranlarda azot, sülfür, civa ve diğer kirletici maddeler ile birlikte santralden çıkan atık su ile sulanan tarlalar halk sağlığını hali hazırda ciddi biçimde etkiliyor. Bugüne kadar bu konuda herhangi bir adım atılmamışken, planlanan yeni santraller ile bu tehdit daha da büyüyor. Türkiye’nin enerji ihtiyacı, çevre ve insan sağlığına büyük tehdit oluşturan bir karbondioksit salım bombası ile çözülemez. Birleşik Arap Emirlikleri ile yapılan anlaşma kamuoyu gözetiminde yapılmadı. Detaylar kamuoyu ile paylaşılmalı, bu konuda daha detaylı bir analiz yapılmalıdır. Yıllardır rehabilite edilmeyen Afşin-Elbistan termik santrali kapatılmalı, yeni ünitelerin ihaleleri iptal edilmelidir. Çevre ve insan sağlığına verilen zarar tespit edilerek acilen rehabilitasyon çalışmalarına başlanmalıdır."

Greenpeace, güneş ve rüzgar potansiyeli açısından Avrupa ’da birinci sırada olan Türkiye’de, dünyanın en fazla karbon salımını yapacak bir santral kompleksi yerine rüzgar santrallerinin kurulmasını istedi.

DHA - Vedat DOĞAN