Hamamböcekleri de farklı karakterlere sahip

Hamamböcekleri de farklı karakterlere sahip
Hamamböcekleri de farklı karakterlere sahip
Université libre de Bruxelles'den bilim insanları, yaptıkları araştırmada hamamböceklerinin de tıpkı insanlar gibi farklı karakterlere sahip olduğu bulgusuna ulaştı.

RADİKAL – Belçika ’da bulunan Université libre de Bruxelles’den bilim insanları, yaptıkları araştırmada hamamböceklerinin insanlara benzer olarak farklı karakterlere sahip olduğu bulgusuna ulaştıklarını açıkladı. Araştırmacılar, çalışmalarında hamamböceklerinin davranışlarını incelediklerini belirtti.

Guardian ’da yer alan habere göre, bir grup hamamböceğini bir kabın içine bırakan bilim insanları, böceklerin burada açıkça farklı davranışlar sergilediğinin altını çizdi. Buna göre, utangaç olarak nitelendirilen hamamböcekleri, açık alana bırakıldığında önceliğini barınak bulmaya veriyor ve olabildiğince saklanmaya çalışıyor. İkinci grup ise çevresini keşfediyor. Uzmanlar, deneylerinde kullandıkları hamamböceklerinin sığınak bulma hızlarının ve çevreyi keşfetme sürelerinin ölçüldüğünü belirtti. Böceklerin deney sırasında karanlıkta tutulduğunu ifade eden bilim insanları, canlıların 16’lı gruplar halinde deney alanına salıverildiğini söyledi.

Université libre de Bruxelles’deki araştırmacılardan Isaac Planas Sitja, yapılan araştırmanın bulgularını, “Gözlemlediğimiz kişilikleri kategorilere ayırdık. Bir kısmına ‘utangaç veya temkinli’, bir kısmına da ‘cesur ve keşifçi’ dedik. Utangaç hamamböcekleri saklanarak daha fazla vakit geçiriyor ve çevrelerini daha az keşfe çıkıyor. Bunun aksine, cesur olan böcekler çevrelini keşfediyor ve saklanarak pek vakit geçirmiyor” sözleriyle özetledi.

Proceedings of the Royal Society B adlı dergide yayımlanan araştırmaya göre, hamamböceklerinin farklı karakterlere sahip olması, bu canlı türünün evrimsel başarısına işaret ediyor. Zira, karakter çeşitliliği, felaket anlarında canlı türünün bir bölümünün farklı davranarak kurtulmasına yardımcı oluyor.


  ETİKETLER:

  Belçika

  ,

  Guardian

  ,

  Bilim

  ,

  karakter

  ,

  barınak