Her şehirli bir gün çiftçi olabilir...

Her şehirli bir gün çiftçi olabilir...
Her şehirli bir gün çiftçi olabilir...

Katılımcılar dernekten eğitim ve fide alıyor.

Küçük bir bahçe köşesinde, balkonunuzda kendi ürünlerinizi yetiştirmeye ne dersiniz? Kent Bahçeleri Projesi meraklısına bu fırsatı sunuyor

Yeryüzü Derneği’nin ‘Kendin yetiştir, kendin pişir’ sloganıyla geçen yıl başlattığı ve 180 kişinin bahçe ve terasında dört ton sebze ürettiği Kent Bahçeleri Projesi’ne, bu yıl 400 kişi başvuru yaptı. Projenin sonunda yedi ton ürün elde edilmesi hedefleniyor.
Derneğin basın sözcüsü Ceyda Saygıner Falay, şehirlerde yaşayan insan sayısının yıldan yıla daha da arttığına işaret ederek, dünyanın pek çok kentinde, milyonlarca insanın mutfaklarındaki sebze-meyve ihtiyacının bir bölümünü, kent bahçelerinden sağladıklarını söyledi. Küçük bir arka bahçe ya da büyük bir balkon-teras ile kent bahçesi yapmanın mümkün olduğunu söyleyen Falay, Kanada ’nın Montreal kentinde 11 bin kişinin geçen yıl onlarca ton meyve-sebze ürettiğini hatırlattı.
Falay, derneğin İstanbul ’da kent bahçesi kurmak isteyenlere yardımcı olduğunu ve çeşitli semtlerde kent bahçeleri kurmaya başladıklarını ekleyerek, kent bahçelerinin yararlarını anlattı: “Taze sebzelerde, antioksidan miktarı, beklemiş olana göre kat kat fazla. Temiz bir topraktan koparıp yediğiniz yeşillik daha sağlıklı bir yaşam sürmemizi sağlıyor. Evsel atıklardan kompost üretilip, gübre olarak bahçeye verilmesi, şehir çöplüklerinin vaktinden erken dolmasını önlüyor. Her yeni yeşil alan, yağmuru kendine çekiyor ve kuraklığı önlüyor. Kent bahçeleri toprağın su çekme miktarını arttırarak, sellere engel oluyor. Kente gelen sebze-meyve miktarı azaldığı için, daha fazla fosil yakıtın kullanılmasına gerek kalmıyor ve bu da iklim değişikliğinin önlenmesine katkı sağlıyor.”
İlki geçen yıl gerçekleştirilen projeye 180 kişinin katıldı, geçen yıl dört ton ürün yetiştirildi. Sebzelerin fideleri dernek tarafından temin ediliyor. Katılımcılara fide ekimi, bahçe yapımı gibi kurslar veriliyor; domates, salatalık, sivri biber, dolma biber, fasulye gibi sebzeler yetiştiriliyor. Bu yılki katılımcıların yüzde 60’ı üretimini bahçesinde yapacak, diğerleri ise bahçelerini teraslarında oluşturacak. Derneğe iletisim@yeryuzudernegi.org adresinden ulaşılabilir.


  ETİKETLER:

  Kanada

  ,

  İstanbul

  ,

  Yaşam

  ,

  kent