Herkese lüks tatil!

Herkese lüks tatil!
Herkese lüks tatil!

Freedom, Phuket çevresindeki keyifli adalardan.

Tropik sahillerde güneşlenme, sınırsız eğlence ve lezzetli yemeklerle dolu lüks bir tatil bana çok uzak demeyin. Tayland, kaliteli bir tatili uygun bir fiyata geçirebileceğiniz ender yerlerden...
Haber: Umut Eroğlu / Arşivi

Pek çoğumuz lüks içinde yaşamak isteyebilir. Kimilerimiz içinse bir yaşam standardı tutturmak ve kendine vakit ayırmak, lüks yaşamdan daha mutluluk vericidir. Yine de bazen zenginlerin hayatına bakıp gıpta etmekten kendimizi alamayabiliriz.
Yazın lüks denildiğinde tekneler, tropik sahillerde tatiller, sınırsız eğlence ve çılgınca alışveriş akla geliyor. Bunlar bana uzak demeyin, hepsini çok uygun fiyatlara yapabileceğiniz bir yer var: Güney Tayland.
Tayland’da Phuket akla ilk gelen yerlerden. Her kesime uygun seçenekleri ve hızlı gece hayatıyla Phuket, Bodrum tarzı tatil sevenlerin gözdesi. Özellikle Freedom gibi efsanevi çevre adalarıyla ünlü. Son yıllarda ise konfor arayanların tercihi olan Koh Samui, balayı çiftleri ve sakinlik isteyen aileler için popüler hale geliyor.
Koh Samui’ye Bangkok’tan aktarmalı uçuş 45 dakika. Tropik manzara sizi gökyüzünde karşılıyor ve başka bir dünyaya geldiğinizi hissettiriyor. Doğal güzelliklerinin yanı sıra sunduğu ayrıcalıklar da özel bir tatil lokasyonu. İmkânların hemen hepsi bizde lüks sayılabilecek kalite ve güzellikte. Buna rağmen fiyatlar şaşırtıcı derecede ucuz.
Koh Samui’de 5 yıldızlı otellerden pansiyonlara kadar her tür konaklama seçeneği mevcut. En cazipleri ise Villa Resort’lar. Türkiye ’de yazın 3-4 yıldızlı motellere harcayacağınız para ile Koh Samui’de bir villada kalabilirsiniz. Konakladığımız Muan Yuang Villa Resort bunlardan biri. 40 m2 genişliğinde saray odasının yanında görkemli bir jakuziye sahip banyosu spa havası uyandırıyor. Küçük bir köprüyle ulaşılan ağaçlıkta her odanın kendi çardağı bulunuyor.

5 lİraya yarım saat masaj
Tam bir spa cenneti olan Tayland’da masör hanımlar genlerinden gelen bir yeteneğe sahip. 5 liraya her yerde yarım saat ayak masajı yaptırabilir veya 100 liraya tüm gün Spa merkezinin tadını çıkarabilirsiniz. Orman içinde yer alan Forest spa’lardan birine mutlaka gidin. Tropik ağaçların arasındaki Tamarind Spring Spa bunlardan biri. Güleryüzlü hanımlar aromatik yağlarla neredeyse bir ömürlük yorgunluğu üzerinizden çekip alıyor. Spa’larda masaj dışında yoga ve meditasyon öğrenebilir, cilt bakımı yaptırabilirsiniz.

Büyüleyici sahiller
Koh Samui sahilleri, denize girmek için yeterli güzellikte. Ancak bembeyaz kumsalları ve tropik balıkları görmek istiyorsanız çevredeki küçük adaları ziyaret etmelisiniz. Koh Tao ve Koh Nang Yuan, civardaki büyüleyici adalardan. Sualtı zenginliği baş döndürücü güzellikte. Dalgasız kıyılarda şnorkelle Kayıp Balık Nemo’nun rengârenk akrabalarını görebilirsiniz. Hatıra olarak bir şişeye sihirli kum doldurmayı ve deniz kabukları toplamayı unutmayın. Sevdikleriniz için en kıymetli hediye olabilir!

Yemek
Dünya literatüründe ‘medical food’ (şifalı yemek) olarak bilinen Thai mutfağı, hafiflik, lezzet ve sağlık üzerine kurulu. Tıka basa doyduğunuz halde ağırlık hissetmiyorsunuz. İki kişilik şık bir akşam yemeği için 70-100 TL’ye bol karidesli, kalamarlı aperatifler ve leziz balıklarla dolu bir öğün alabilirsiniz. Kişi başı 10-20TL’ye de karnınızı barbekü deniz ürünleri ve egzotik meyvelerle doyurabilirsiniz. Yemekleri çoğunlukla acı, tatlı-ekşi ve acı-tatlı lezzetlerden oluşuyor. Deniz mahsullerinden sonra tavuk, domuz ve dana eti ağırlıkta.

Zenginler gibi alışveriş
Samui balıkçı kasabası, tezgâh gezmek ve publarda içkisini yudumlamak isteyenlerin tercihi. Pazarlıksız neredeyse hiçbir şey el değiştirmiyor. Söylenen fiyatın en az üçte birini aşağıya çekebilirsiniz. Tekstil ürünlerinin yanı sıra pahalı makyaj malzemeleri, ayakkabılar ve gözlük markaları dikkati çekiyor. Tabii çoğu taklit. Ancak daha gerçekçi ve fiyatları daha ucuz.
Tayland’da gece hayatı yaşamın önemli bir parçası ve kalabalıklar çoğunlukla ‘Walking Street’ adı verilen caddelerde toplanıyor. Mekânlara giriş çoğunlukla ücretsiz ve içeride şişe açtırmak bizdeki hesaba göre daha kârlı. Enerji içeceklerine dikkat: Dünyada yasaklı olan pek çok marka Tayland’da serbest. Bunun yerine taze meyve kokteyllerini tercih edin.

Türk pasaportuna vize yok

Tayland, Türk pasaportuna vize istemiyor. Ülke genelinde oda başı fiyat uygulanıyor. Dört kişiye kadar sabit ücretle kalabilirsiniz Agoda.com rezervasyonuyla oda-villa fiyatları gecelik 24 -160 dolar arası. 90-110 dolara aralığında şık bir villa bulabilirsiniz. Her şey hazır olsun isterseniz VIP Turizm, Siam Tur, Peninsula gibi firmaların turlarına da katılabilir, Kurban Bayramı’nı değerlendirebilirsiniz. THY, Qatar ve Singapur Havayolları uçuş düzenliyor. Ekimle nisan arası Tayland’ın en iyi mevsimi.