HES'lere karşı birlikte SES VER'diler

HES'lere karşı birlikte SES VER'diler
HES'lere karşı birlikte SES VER'diler

Türkiye ’nin önde gelen sanatçıları Karadeniz’deki derelere yapılması planlanan HES projelerine karşı ortak bir tepki verebilmek için birleşti. Marsis grubunun öncülüğünde hazırlanan bir video, pek çok sosyal paylaşım sitesinde yer almaya başladı. Tanınmış sanatçıların gönüllülük esasıyla yer aldığı proje grubun solisti Korhan Özyıldız tarafından hazırlandı.
Proje ve HES’lerle ilgili görüşlerini dile getiren Özyıldız, “Meşrulaştırılmak istenen HES projelerine karşı sesimizi her zamankinden daha fazla çıkartmamız gerekiyordu. Biz de bu bağlamda dostlarımızdan yardım istedik. Bizim böyle enerjilere ihtiyacımız yok. Doğayı ve yaşamı tahrip eden her projenin karşısında yer alacağız. Artık HES’lere ve yaşama zarar veren her şeye daha yüksek bir SES VER’menin zamanı geldi” diyor. Bir grup çocuğun sloganlarıyla sona eren videoda verilen mesaj şöyle: Derelerimiz özgürdür ve her zaman özgür akacaklar!

Projeye hangi ünlüler destek verdi?
Videoda boy gösteren isimler ise şu şekilde: Okan Bayülgen, Gülay, Mert Fırat, Pelin Batu, Yaşar Kurt, Cengiz Bozkurt, Erkan Can, Leman Sam, Harun Tekin, Timur Acar, Hasibe Eren, Haluk Levent, İlkay Akkaya, Aylin Aslım, Bayar Şahin, Şebnem Sönmez, Cahit Berkay, Feryal Öney, Özcan Alper, Tansel Öngel, İnan Ulaş Torun, Toprak Sağlam, Korhan Özyıldız, Nejat Yavaşoğulları ve Vedat Yıldırım. Yöre halkından Fitnet Çervatoğlu ve Musa Hindistan da videoda yer alıyor...