Ilısu'ya bağlantı kurulacak haberi geldi, açlık grevi bitti!

Ilısu'ya bağlantı kurulacak haberi geldi, açlık grevi bitti!
Ilısu'ya bağlantı kurulacak haberi geldi, açlık grevi bitti!
Pembelik Barajı'nın su almasıyla birlikte ancak tekneyle gidilen Ilısu Mezrası'nda kurulması gereken köprü için yapılan açlık grevi eylemi sonuç verdi. Radikal'de çıkan haberin ardından Tunceli Valiliği,  köprü projesinin çalışmalarına başlandığını açıkladı

RADİKAL –  “Tunceli'de baraj suyu köprüyü altına aldı, Ilısu Mezrası'nın Türkiye ile bağı koptu. Mezrada mahsur kalan dile, Ayhan ve Yıldız Arduç ile İsmail  Altay açlık grevine başladı. Tunceli Belediyesi'nin verdiği bir botla erişilebilen ailesi, köprü yapılana kadar eylemlerini sürdüreceklerini söylüyor.”

Bu satırlar Radikal’de yayınlandıktan sonra ailenin 10 gün süren açlık grevi eylemi sonuç verdi. Tunceli Valiliği’nden yapılan açıklamada şöyle denildi: “Son zamanlarda Ayhan ARDUÇ adlı vatandaşımızın Pembelik barajı yapımı nedeniyle oluşan mağduriyeti ile ilgili olarak basın yayın organlarında çıkan açlık grevine devam ettiği haberlerine istinaden Valiliğimiz tarafından aşağıdaki açıklamanın yapılmasına ihtiyaç duyulmuştur. Valiliğimiz ve ilgili firma nezdinde yapılan görüşmeler neticesinde, söz konusu köprünün Tunceli Valiliği ile Darenhes Üretim A.Ş tarafından ortaklaşa yapılması konusunda mutabakata varılmış olup, köprü ile ilgili proje çalışmaları başlatılmıştır. Kamuoyuna saygı ile duyurulur.”

Haberin duyulmasıyla aile de açlık görevini sona erdirdiğini açıkladı.

OLAYIN GEÇMİŞİ

Tunceli ile Elazığ arasındaki Peri Çayı üzerinde inşa edilen Pembelik Barajı’nın su almasıyla birlikte Ilısu Mezrası’nda tek hane olarak yaşayan Arduç Ailesi’nin Türkiye ile bağı koptu. Barajın suyu, Ilısu’nun Tunceli ile bağını sağlayan karayolu ile Elazığ’ın Karakoçan ilçesiyle bağını kuran Akkuş Köyü Köprüsü’nü de altına aldı. Baraj alanında olmadıkları halde yaşadıkları mezrada bir yıldır mahsur kalan Arduç Ailesi, çalmadık kapı bırakmadı. Erzak temin edemeyen Arduç Ailesi’ne, Tunceli Valiliği ve AFAD birer kez gıda malzemesi getirdi. En son Tunceli Belediyesi, mezraya ulaşımın sağlanabilmesi için bot hediye etti. Bunun üzerine 42 yaşındaki Ayhan Arduç, 46 yaşındaki eşi Adile Arduç, 50 yaşındaki abla Yıldız Arduç ile akrabaları İsmail Altay, köprü yapılması için dokuz gün önce açlık grevine başladı. Eylem sonrası açıklama yapan Tunceli Valiliği, inşaatı üstlenen Limak Holding’in “Pembelik Barajı HES Projesi’ne göre su tutmaya başlanmadan önce yeni yolların tamamlanacağı yönünde taahhütte bulunduğunu duyurdu. Bu nedenle “ÇED sürecindeki verdikleri taahhütnameye aykırı davrandıkları” için şirkete 19.372 TL    para  cezası kesildiğini açıklayan valilik, cezanın tebliğ edildiği 16 Nisan 2015’ten itibaren altı ay içerisinde ihlalin giderilmesi için süre verildiği belirtildi. Buna rağmen ne yol ne köprü yapıldı.