İnsanlar 20. yüzyılda 3 milyon balinayı öldürdü

İnsanlar 20. yüzyılda 3 milyon balinayı öldürdü
İnsanlar 20. yüzyılda 3 milyon balinayı öldürdü
Geçtiğimiz yüzyılda aşırı balina avcılığı yüzünden öldürülen balinaların sayısı 3 milyona ulaştı. Bu da son yüzyılda balina nüfusunun yüzde 99.1'inin yok olması demek. Peki bu konuda ne yapılabilir?

Balinaların 19. ve 20. yüzyıldaki balina ticareti kisvesi altında öldürülmesi, deniz biyologları tarafından uzun zamandır bilinen bir şey. Mic.com’da yayınlanan bir araştırmaya göre ise, durum sandığımızdan da vahim. Araştırma sonuçlarına göre balina avcıları, 20. yüzyıl boyunca 3 milyondan fazla balinayı katletti.

Araştırmada Uluslararası Balinacılık Komisyonu’nun (International Whaling Commission, IWC) verdiği sayıların güncellenmiş hali kullanıldı. Bilim insanları Sovyetler Birliği ve diğer ülkelerin elinde bulunan kaynaklar kullanarak, 1900-1999 yılları arasında yakalanan balinaların sayısının çok daha fazla olduğunu ortaya çıkardı.

YÜZDE 99.1’İ YOK OLDU

IWC 1982 yılında yaptığı bir oylama sonucunda, 1985’ten itibaren balina avını yasaklama kararı aldı. Ancak araştırmayı yapan takım, karar yürürlüğe girene dek en az 2,870,291 balinanın, yani 20. yüzyılda var olan balina sayısının yüzde 99.1’inin, endüstriyel metodlar kullanılarak öldürüldüğünü tespit etti. Sonuç olarak da pek çok balina türü, daha öncekinden çok daha küçük gruplar haline geldi.

20. yüzyılda kuzey yarım küredeki toplam endüstriyel balina avcılığına dair sayılar

Büyük ve uzun ömürlü hayvanlar olmaları sebebiyle balinalar aşırı seviyede avlanmaların kurbanı oldu. Uzun ömürlü olmaları sebebiyle çok fazla çiftleşmeyen ve sayıları da az olan balinaların sayısı ciddi şekilde azaldı. Birçok balina türü kurtarılırken, diğerleri mücadelelerine devam ediyor. Bu konuda modern yöntemler bile yetersiz kaldı; bugün okyanuslardaki balinaların sayısı, soylarının tükenmeye yüz tuttuğu zamankinden bile daha az. Durum vahim…

20. yüzyılda güney yarım küredeki toplam endüstriyel balina avcılığına dair sayılar

Araştırmacı Robert C. Rocha Jr., Mic’e yaptığı açıklamada “önceki tahminler gösteriyor ki, öldürülen toplam balina sayısı 2 milyonun üzerinde bir yerlerde” dedi. Whaling Museum (Balinacılık Müzesi) adlı müzede yaptığı çalışmalar sonucunda yayınladığı araştırmasının bir bölümünde Robert, “Yankee’lerin yaptığı balina avcılığı ile endüstriyel balina avcılığı arasında farklar var” diyor. “Yankee balina avcılığında balinaların hayatta kalma gibi bir şansları vardı. Fakat endüstriyel avcılıkta hiç şansları yoktu.”

Avcılar bu adaletsiz yarışta oldukça öndeler. Balinacılık öyle arttı ki, artık avlanan balinaların sayısı ölçülemiyor bile.

BİR SONRAKİ ADIM NE?

Balinacılık artık bitmiş bir endüstri. Bunun en büyük sebebi de, artık avlanacak balinaların çok azalmış olması.

Tüm dünyada balinaların sayısı yavaş da olsa artmaya başladı. Ancak bu büyük ve hayranlık uyandırıcı varlıkların hala insanlardan korunması gerekiyor. Norveç, İzlanda ve Japonya, 1982’den beri ticari balinacılık faaliyetlerini durdurdu. Bu yüzden de balinaları avlayan çok fazla insan kalmadı. Ancak balinaların sayısının artması halinde bu ülkeler faaliyetlerine tekrar başlayabilir. O zamana dek balinaları korumak için yapılan çevreci girişimlere devam edilmesi ve bu hayvanların soyunun tükenmesine izin verilmemesi gerekiyor. Bu da ancak, yeterince insanın bu konuda bilinçlenmesi ve balinaların hakları için gürültü çıkarması sayesinde gerçekleşebilir.

Çeviri: Fırat Gürsoy / Radikal