'İsrail sazanı'yla savaş!

'İsrail sazanı'yla savaş!
'İsrail sazanı'yla savaş!

Türkiye de Eğirdir (üstte) gibi birçok göl ve tatlısuda doğal yaşamın İsrail sazanı yüzünden tehlikeye girmesi nedeniyle Tarım Bakanlığı önlem aldı. Fotoğraf:ZAFER AKPINAR/AA

Hızla üreyerek alabalık gibi diğer türleri tehdit eden İsrail sazanı 'potansiyel zararlı'lar arasında. Yıl boyu av serbest, avda boyut sınırı yok.
Haber: RİFAT BAŞARAN / Arşivi

ANKARA - Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, hızla üreyerek alabalıklara zarar verdiği gerekçesiyle ‘İsrail sazanı’ olarak bilinen türe savaş açtı. Bakanlık, potansiyel zararlı balıklar arasına aldığı bu sazanın neslinin tükenmesi için asgari avlanabilir boy uzunluğu ile ilgili sınırlamayı kaldırdı, yıl boyu avlanmasına da izin verdi. Bakanlık bu cinse ait türlerin yoğun popülasyon oluşturduğu göl, gölet ve barajlarda sportif balık avcılığı yarışmaları gibi etkinlikleri teşvik ederek popülasyonunun azaltılmasına çalışıyor.


BDP ’li Halil Aksoy, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker’e Ağrı’da da hızla yayılarak alabalıkçıların korkulu rüyası haline gelen İsrail sazanıyla ilgili ne önlemler alındığını sordu. Aksoy, “İsrail sazanı olarak bilinen balıklar, alabalık sayısını ciddi oranda azaltmıştır. Alabalıkların yok olmasıyla birlikte geçimini balıkçılıkla yapan yurttaşları da olumsuz etkilemiştir” dedi.


Aksoy’un önergesine yanıt veren Bakan Eker ise alınan önlemleri anlattı. Eker, halk arasında İsrail sazanı ve havuz balığı gibi isimlerle bilinen ‘Carassius sp’nin sazangiller familyasından olduğunu ve potansiyel zararlı balıklar arasına alındığını ifade etti. Eker, “Zararları nedeniyle asgari avlanabilir boy uzunluğuyla ilgili bir sınırlama yok ve istenmeyen bir tür olduğu için yıl boyu avlanmasına müsaade edilmektedir” dedi.


İsrail sazanının canlı yem olarak kullanılması ve bir yerden başka bir yere nakledilmesinin de yasaklandığını belirten Bakan Eker, “Bu şekilde baskın tür olan İsrail sazanı popülasyonunun azaltılması hedeflenmektedir” diye bilgi verdi.

Başka balıklara yem bırakmıyor
Bilim adamlarının verdiği bilgiye göre Türkiye ’de başta Eğirdir gibi göller ve tatlısular İsrail sazanı ‘istilası’ altında. Kuzey yarımküredeki balıklar genelde yılda bir, bu balıklar dört-beş kez yumurtluyor. Bulunduğu su kaynağındaki besin organizmalarını ve başka balık türlerinin larvalarını yiyerek diğer türlerin yaşam şansını azaltıyor.