İstanbul'a 100 bin ıhlamur dikilecek

İstanbul'a 100 bin ıhlamur dikilecek
İstanbul'a 100 bin ıhlamur dikilecek
Orman ve Su İşlerİ Bakanı Veysel Eroğlu, İstanbul'a 100 bin ıhlamur ağacı dikeceklerini açıkladı.

İSTANBUL - Orman ve Su İşlerİ Bakanı Veysel Eroğlu, fidan üretimi ve dikimi konusunda büyük çalışmalar başlattıklarını belirterek, “Artık bütün Türkiye 'yi, Kars'ı, Edirne'yi, İstanbul'u yemyeşil yapacağız, bunun sözünü veriyoruz” dedi.

Bakan Eroğlu, Pendik Kurtköy mevkii Dedepaşa Caddesi'nin kenarındaki alanda düzenlenen törende, “2012-2013 Ihlamur Eylem Planı”nı başlattı. Törende konuşan Eroğlu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan 'ın İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı olmadan önceki yıllarda, İstanbul'da suların akmadığını, havaların kirli olduğunu, çöp dağlarının oluştuğunu, gazetelerin promosyon olarak gaz maskesi dağıttığını, kolera gibi salgın hastalıkların ortaya çıktığını anlattı.

İstanbul'da bir daha susuzluk yaşanmaması için mücadele verdiklerini, İstanbul'un 2071 yılına kadar suya ihtiyacı olmadığını belirten Eroğlu, başta Melen Projesi olmak üzere 112 tesisin resmi açılışının da 12 Aralık'ta bizzat Başbakan Erdoğan tarafından yapılacağını aktardı.

Yeşillik konusunda yurt dışı gezilerinde gördüğü manzaraları burada göremediğini ifade eden Eroğlu, 2007'de Başbakan Erdoğan'ın talimatıyla büyük bir ağaçlandırma çalışmasına başladıklarını, 2 milyon 300 bin hektarlık alanın ağaçlandırıldığını, fidanlıklarda 700 milyon fidan üretildiğini, 2 milyar fidanın toprakla buluştuğunu kaydetti.

“FİDANLARI BEDAVA DAĞITIYORUZ”
Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, İstanbul'a geçen yıl 100 bin erguvan dikildiğini hatırlatarak, bu yıl da ıhlamur dikimi hareketi başlatma kararı aldıklarını söyledi.

“Bu sene inşallah tam 100 bin ıhlamuru toprakla buluşturacağız” diyen Eroğlu, bu ağaçları yol kenarlarına, sitelere, bulvarlara, bütün ilçelerin her noktasına dikeceklerini kaydetti.

Eroğlu, “Orman teşkilatımıza talimat verdim. 'Fidanları parayla satmayalım, belediyeler, muhtarlıklar, kamu kurum ve kuruluşları proje getirsin, bedelsiz verelim' dedim” diye konuştu.

Orman Genel Müdürü Mustafa Kurtulmuşlu'nun emekliliğine bir hafta kalmasına rağmen aşkla çalışmasına devam ettiğini anlatan Eroğlu, Kurtulmuşlu'un son günlerini bile ağaç dikmekle geçirdiğini, bakanlık olarak gece gündüz çalıştıklarını ve çalışacaklarını, halkın da gayretiyle Türkiye'yi yemyeşil yapacaklarını aktardı.

Amerika'da yapılan bir araştırmaya da değinen Eroğlu, sabah işe başlamadan önce kurak arazi yerine yeşillik görmenin insanları motive ettiğini vurguladı.

“IHLAMUR İÇİYORUM”
Orman ve Su İşleri Bakanı Eroğlu, “Ihlamur içiyor musunuz? Evde ıhlamuru kim yapıyor?” şeklindeki soruya, ıhlamurun C vitamini deposu olduğunu belirterek, ıhlamuru evde genelde eşinin, bazen de kızının demlediğini, kendisinin de afiyetle içtiğini söyledi.

Ihlamuru bütün vatandaşlara tavsiye eden Eroğlu, vatandaşların dikilen fidanları canları gibi koruduğunu kaydetti.

Konuşmaların ardından Bakan Eroğlu, Orman Genel Müdürü Mustafa Kurtulmuşlu ve Pendik Belediye Başkanı Kenan Şahin ile diğer katılımcılar, ıhlamur fidanı dikti. (aa)