İstanbul'un üç bölgesinde yangın

İstanbul'un üç bölgesinde yangın
İstanbul'un üç bölgesinde yangın
İstanbul'da 3 ayrı ormanlık alanda çıkan yangın korku yarattı. Pendik ve Sultanbeyli'deki yangınlar akşam saatlerinde söndürüldü. Sultanbeyli'de alevlerin yüksek gerilim tellerine ulaşması ihtimali nedeniyle büyük tehlike atlatıldı. Tuzla'daki yangın ise 5.5 saat sonra kontrol altına alınabildi.

İSTANBUL Sultanbeyli'de, ormanlık alanda henüz bilinmeyen bir nedenle yangın çıktı. Genişleyerek devam eden yangına çok sayıda itfaiye ekibi ve havadan söndürme helikopteri müdahale etti.

Sultanbeyli'de saat 17.00 sıralarında henüz belirlenemeyen bir nedenle çıkan yangın bölgesinin üzerinde yüksek gerilim tellerinin bulunması büyük tehlike oluşturdu. 

'İKİ SOFRALIK YERKEN BİR ANDA BÜYÜDÜ'

Yangını gören bir kadın , “Hafif tutuştu. Orayı gözlerken bayağı bir aldı. Yangın büyürken 3-4 tane çocuk ormandan çıktı. İki sofralık yerken, bir anda aldı büyüdü. Ne olduğu belli değil. Buranın ikinci yanması. Burada sürekli orman yangını oluyor" dedi.

ALEVLER KONTROL ALTINA ALINDI

Orman İşletmesi'ne ait helikopterlerin havadan müdahale ettiği yangın, itfaiye ekiplerince söndürüldü. Bu bölgelerde soğutma çalışmaları devam ediyor.

PENDİK'TE 1 SAATLİK KABUS

Pendik’te ormanlık alanda yangın çıktı. Geniş bir alanda çıkan yangın itfaiye ekiplerinin yaklaşık 1 saatlik müdahalesinin ardından kontrol altına allındı.

Pendik Kurtköy Mecidiye Mahallesi ormanlık alanında saat 17.30 sıralarında yangın çıktı. Henüz belirlenemeyen bir nedenle çıkan yangın rüzgarın da etkisi ile kısa sürede büyüdü. Vatandaşların ihbarı üzerine olay yerine çok sayıda itfaiye ekibi sevk edildi. İtfaiye ekipleri yangına müdahale etti. Helikopterler ile havadan da müdahale ettiği yangının söndürme çalışmalarına çevredeki vatandaşlarda yoğun destek verdi. Mahalledeki gençlerin yangını söndürmek için alevlerin arasına girdikleri görüldü.

Rüzgarın da etkisiyle kısa sürede büyüyen yangın ekiplerin yaklaşık bir saatlik çalışmasının ardından kontrol altına alındı.
Yangının çıkış nedeni ne ilişkin soruşturma başlatıldı.

TUZLA PİYADE OKULU'NDA 15 GÜNDE İKİNCİ YANGIN

Öte yandan Tuzla Piyade Okulu'nun bulunduğu ağaçlık alan da 15 gün aradan sonra ikinci kez alevlere teslim oldu. 

Yangın, saat 18.00 sıralarında otluk alanda başladı; kısa süre içinde ormanlık alana sıçradı. Küçük küçük alevler halinde dağınık alanda devam eden yangının olduğu bölgeye çok sayıda itfaiye ekibi ve iş makinesi sevk edildi. Yangına havadan da bir söndürme helikopteri müdahale etti. Ancak havanın kararmasıyla alevlerle mücadele karadan devam etti. 

Saat 18.00 sıralarında başlayan ve ormanlık alanda dip kısımlara kadar ilerleyen yangın, ekiplerin karadan yaptığı yoğun çalışma sonucu saat 23.30 sıralarında kontrol altına alınarak söndürüldü. İtfaiye ekiplerinin yanan alanda soğutma çalışmalarına başladığı belirtildi.

Aynı bölgede 25 Ağustos'ta da yangın çıkmış, çevreye yayılan yoğun duman ve alevlerin yaklaşması nedeniyle D-100 Karayolu'nun Edirne istikameti bir süre trafiğe kapatılmıştı. O yangında büyük çapta ormanlık alan kül olmuştu.

(AA-DHA)