İşte gergedan böceği gerçeği!

İşte gergedan böceği gerçeği!
İşte gergedan böceği gerçeği!
Son günlerde farklı bölgelerde ortaya çıkan ve değerinin 90 bin dolar olduğu iddia edilen gergedan böceğinin Türkiye'nin her yerinde görülebilen ve ekonomik değeri olmayan bir böcek olduğu belirtildi.

RADİKAL - Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Yaban Hayvanları Koruma ve Rehabilitasyon Merkezi Müdürü Lokman Aslan, "90 bin dolarlık gergedan böceği" haberlerinin ardından böceğe ilginin arttığını belirterek, bu bilgilerin doğru olmadığını ve insanları yanlış beklentiler içine soktuğunu söyledi.

Aslan, önceki dönemlerde tilki ve kurtların "postları para yapıyor" diye, yılanların da kaliteli derileri için öldürüldüğünü hatırlatarak, "Son dönemde de gergedan böceğiyle ilgili bazı söylemler gündemde. Bu böcek Avrupa 'nın en büyük böceği ancak bütün dünyada ve Türkiye 'nin her yerinde yaşayan bir böcek. Bu böceğin çok para ettiği söylenerek halk arasında bir ilgi uyandırıldı. Bir koleksiyoncu bir böceği fahiş fiyata satın alabilir ama bu bir piyasa oluşturduğu anlamına gelmez. Bu böceğin herhangi bir değeri ya da kullanıldığı alan yoktur" dedi.

Gergedan böceğinin her yerde yaşayabilen bir hayvan olduğunu ve ekonomik özelliğinin de bulunmadığını yineleyen Aslan, "Son zamanlarda bilinçsiz olarak böceklerin toplanması neslini tehlikeye sokar ancak doğal ortamları bozmak daha büyük tehlikeye neden olur. Vatandaşlarımıza çağrımız; gergedan böceğinin herhangi bir ekonomik değeri yoktur, satamazlar. Bu nedenle toplamasınlar çünkü ellerinde kalır" diye konuştu. (aa)


  http://www.radikal.com.tr/139331413933141

  YORUMLAR
  (1 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Her Sakallı Baban Değildir.. - motan

  Gergedan böceklerinin erkekleri Hint horozu gibi çok dövüşken olduklarından uzak doğuda hayli büyük organizasyonlarda dövüştürülür ve bu dövüşlerde büyük bahis paraları döner, bu yüzden de olay bir iş koluna dönüşmüştür, aynı atçılık gibi. Dövüş böcekleri seçilir, eğitilir, özel beslenir, kendini gösterip çok dövüş kazananlardan döl alınır filan. Bu yüzden de iyi cengaver böcekler iyi para eder, 90.000 dolar söylemi doğrudur bu açıdan, ama unutmayalım ki bazı yarış atları 1 milyon dolar ederken çoğu garibim atların da sonu kasap dükkanı olur. Böylece bu önemli konuya da ışık tutmuş olduk:)..