'İstikrarla' ölüyor

'İstikrarla' ölüyor
'İstikrarla' ölüyor
Marmara Denizi'nin oksijensiz bölümleri bu yıl daha da arttı, özellikle doğuda canlı çeşitliliği yok oluyor. Temiz denilen kıyılarsa 'kirli' çıktı.

Dünya genelinde bir deniz için yapılmış en uzun soluklu izleme projelerinin başında gelen Marmara Denizi’nin Değişen Oşinografik Şartlarının İzlenmesi (MAREM) Projesi 2012 Raporu sonuçlandı.
Proje lideri Hidrobiyolog Levent Artüz “Marmara Denizi, başka bir yapıya, isim veremeyeceğimiz ama deniz diyemeyeceğimiz bir yapıya doğru evriliyor” dedi.
Projede Türkiye nüfusunun yüzde 30’unu barındıran Marmara havzasında Çanakkale Boğazı’ndan Ege ’ye uzanan 150’yi aşkın istasyonda ölçümler yapıldı. Artüz “Geçmiş senelere kıyasla, çok daha fazla alanda oksijensiz bölgelere rastlandı. Marmara çok büyük risk altındadır. Su kalitesi kademeli olarak devamlı bozulmaktadır” dedi.
Analizlerde Marmara Denizi’nde üst su tabakasında göçer balıkların konaklayacağı ve besleneceği seviyelerde, yeterli çözünmüş oksijen değerlerine sahip tabakanın sadece 5-7 metre kalınlıkta olduğu tespit edildi. Özellikle Marmara’nın doğu kesiminde plankton tür çeşitliliği ve miktarında ciddi düşüşler saptandı.
2012 yaz seferlerinde, 25 noktada kıyı şeridinde, 0.5-1m derinlikte toplam bakteri kolonileri, yönetmeliklerdeki limit değerlerinin çok üzerinde çıktı. 

İnsanda ağır metal aranacak
Ekip insanda ağır metal tamalarına da başlıyor. Projeyle Marmara balığıyla beslenenlerde ağır metal oranı hesaplanacak. MAREM kapsamında Marmara 1954’ten beri izleniyor. Sevinç-Erdal İnönü Vakfı bünyesinde yürütülen projenin ana sponsoru 2 yldır Ak-Kim Kimya. 


Kestane istilası şoke etmişti


Bu yaz Kınalıada açıklarında yapılan taramada, 1980’lere kadar 500 deniz canlısı türünün yaşadığı yerde, 8 canlı türü tespit edilebildi. Bir zamanlar karides yatağı olan bölgede dipten çıkarılan 6 ton malzemenin neredeyse tamamı, denizkestanesi oldu. Bir su parçasının ‘deniz’ olarak nitelendirilebilmesi, besin zincirleri oluşturabilmesi ve canlılığını sürdürebilmesi için en az 250 türü barındırması gerektiğini belirten uzmanlar, bu durumu Marmara’ya ‘derin deşarj yöntemi’yle aşırı miktarda atık basılmasına bağladı. Artüz, “Gerekli önlemler alınırsa bu durumun 5-10 yılda değişebileceğini” belirtti.  ETİKETLER:

  Dünya

  ,

  Türkiye

  ,

  Çanakkale

  ,

  Ege

  ,

  Proje

  ,

  Kimya

  ,

  bu yaz