'İyi ki doğdun Nyiramachabelli'

'İyi ki doğdun Nyiramachabelli'
'İyi ki doğdun Nyiramachabelli'
Google, hayatının 18 yılını Ruanda ormanlarında gorillerle geçiren Dian Fossey'in doğum gününü kutladı. Fossey'in uğruna canını verdiği goriller ise teknolojinin tehdidi altında.
Google, goriller üzerine çalışmış ABD’li etolojist Dian Fossey’in doğum gününü özel bir logo ile kutladı. İnternet kullanıcıları, Google ana sayfasında Dian Fossey’in 82’nci doğum gününe özel hazırlanan ‘doodle’ ile karşılaşıyor.
Birçok goril grubuyla kapsamlı incelemeler yapan Fossey, yaşamının 18 yılını geçirdiği Ruanda Milli Parkı’nda, uğradığı saldırı sonucu 1985’te hayatını kaybetti. Öldürüldüğünde 53 yaşındaldı. Fossey Ruanda’da yaşayan halk tarafından ‘Dağda yalnız yaşayan kadın’ anlamındaki ‘Nyiramachabelli’ diye çağırılıyordu. Fossey, ‘Gorillas in the Mist: The Story of Dian Fossey’ filminde, Sigourney Weaver tarafından sinemada canlandırıldı.

CEP TELEFONUNUZ GORİL ÖLDÜRDÜ MÜ?Dünyadaki en büyük maymun türü olan gorillerin Afrika’daki yaşam alanları, cep telefonları, bilgisayar, DVD player ve oyun konsolları nedeniyle küçülüyor. Çünkü, bu aletlerin yapımında kullanılan koltan madeni gorillerin yaşadığı bölgeden elde ediliyor…
Koltan madeninin bilinen rezervinin yüzde 80’i Demokratik Kongo Cumhuriyeti’nde bulunuyor. Madenin çıkarıldığı ana bölge ise Kahuzi Biega Milli Parkı. Park aynı zamanda dağ gorillerinin doğal yaşam alanı.
Kongo’nun 8 milli parkında goril popülasyonu 5 yılda yüzde 90 azalınca Dian Fossey Goril Koruma Vakfı harekete geçmışti. Bölgede son yıllarda kaçak avcılığa karşı mücadele başlatıldı. Atlanta Hayvanat Bahçesi, Dian Fossey Goril Koruma Vakfı ve elektronik atık geri dönüşüm firması olan Eco-Cell cep telefonlarının geri dönüştürülmesiyle ilgili büyük bir kampanya başlatmıştı. (İSTANBUL/AA-RADİKAL)