İzmir'de taş ocağı nöbeti

İzmir'de taş ocağı nöbeti
İzmir'de taş ocağı nöbeti
İzmir-İstanbul Otoyolu yapımında ihtiyaç duyulan malzeme temini için Kemalpaşa ilçesi Akalan Mahalesi'nde açılmak istenen taş ocağına karşı çıkan yöre sakinlerinin bekleyişi sürüyor. Mahalle sakinlerinden Köker, "Bizim köyümüz zeytinci, sebzeci, meyvecidir. Bu taş ocağı kuruldu mu ekmeğimiz gider" uyarısında bulundu.

RADİKAL - Kemalpaşa ilçesi Akalan Mahallesi'nde açılmak istenen taş ocağına karşı eylem yapan yöre sakinlerinin, şantiye sahasına yakın bir bölgedeki bekleyişi sürüyor.
İzmir- İstanbul Otoyolu yapımında ihtiyaç duyulan dolgu malzemesinin temini için mahallelerinin yakınında taş ocağı açılmasına karşı çıkan Akalan sakinleri, taş ocağı kurulması düşünülen "Söğüt tepe" mevkisinde sabahın erken saatlerinden itibaren tekrar toplandı. Burada Türk bayrağı açan mahalleliler, ellerinde taşıdıkları dövizler ve sloganlarla taş ocağı yapımına karşı çıktı.

Şantiye alanı çevresinde ateş yakarak ısınan mahalle sakinlerinin, kazı alanına yaklaşık 500 metre mesafedeki Akalan ilkokuluna 4 gündür çocuklarını göndermedikleri belirtildi.

EYLEMDEN DİYALİZE
Jandarma ekiplerinin dün yaşanan arbede sonrası şantiye sahası çevresinde güvenlik önlemi aldığı görüldü. Jandarma ekipleri, hukuka güvenmelerini istediği köylülerden, soğukta beklememelerini ve eyleme son vermelerini istedi. Yöre sakinleri ise askere jandarmaya saygılı olduklarını, ancak taş ocağının yapılmayacağı kararı açıklanana kadar eylemlerini sürdüreceklerini dile getirdi.
Bu arada taş ocağına karşı eylem yapan mahalle sakinlerinden diyaliz hastası Veli Çam'ın, bölgeye gelen hasta nakil aracıyla diyalize götürülmesi ilginç görüntü oluşturdu.

"TAŞ OCAĞI KÖYLÜYÜ BİTİRİR"
Tepki amacıyla bölgede toplanan mahalle sakinlerinden Süleyman Köker, taş ocağının kurulmasına karşı çıkan mahalle sakinlerinin bir haftadır bölgede nöbet tutarak, bekleyişini sürdürdüğünü söyledi. Kendilerine sahip çıkılmasını isteyen Köker, "Bizim köyümüz zeytinci, sebzeci ve meyvecidir. Bu taş ocağı kuruldu mu bizim ekmeğimiz gider" dedi.
Ramazan Ceylan ise köyün geçiminin tarımdan olduğunu, İzmir'in bütün pazarlarındaki tezgahlarda Akalan yöresinden yetişen ürünlerin yer aldığını ifade etti. Yerli üretim yaptıklarını, tohumlarını da kendilerinin yetiştirdiğini belirten Ceylan, 15 sene önce de benzer bir taş ocağı girişimiyle karşılaştıklarını, köylünün karşı çıkmasıyla taş ocağının kurulmadığını anlattı.
Ayten Kara da taş ocağının çalışması sırasında köyü toz bulutunun kaplayacağını ve patlatılan dinamitler nedeniyle mahalledeki okulun ve evlerin zarar göreceğini iddia etti.

OLAYIN GEÇMİŞİ

İzmir-İstanbul Otoyolu yapımında ihtiyaç duyulan dolgu malzemesinin temini için mahallelerinin yakınında taş ocağı açılmasına karşı çıkan Akalan sakinleri, tepki amacıyla ocak için kurulan şantiye yakınında toplanmış, Jandarmanın "robocop" ekiplerinin önlem aldığı şantiyeden bir iş makinesinin kazı sahasına ilerlemesi üzerine mahalleliler, iş makinesi ile şantiye sahası ve çevresinde bulunan araçları taşlamıştı.

İş makinelerinin zarar gördüğü olaylarda ikisi jandarma üç kişi yaralanmıştı.
AA