İzmir'deki tarihi binayı Çipras kurtardı

İzmir'deki tarihi binayı Çipras kurtardı
İzmir'deki tarihi binayı Çipras kurtardı
İzmir'de 1'inci Kordon'daki Yunanistan Başkonsolosluğu olarak hizmet veren tarihi binanın restorasyonuna başlandı.

İZMİR Yunanistan 'da 2012 yılındaki ekonomik krizden çıkmak için yurt dışında sahip olduğu 30 gayrimenkulün satılacağı haberleri çıktı. Yunan medyasındaki satılacaklar listesinde yayımlanan, İzmir 1'inci Kordon'da, Atatürk Caddesi üzerinde bulunan tarihi konsolosluk binasına, Aleksis Çipras'ın başında olduğu Yunan Hükümeti maddi kaynağı sağladı ve restorasyona başlandı.

400 GÜNDE BİTECEK

Restorasyonunu üstlenen 'Birlik İnşaat 'ın sahibi yüksek mimar Turgay Bakır, tarihi konsolosluk binasının 19'uncu yüzyılın sonunda yapıldığını hatırlattı. Bakır, "Binanın içinde temelden güçlendirme, aslına uygun restorasyon çalışmalarına başladık. Bu bina Kordon'daki önemli yapılardan biri. 400 günde bitirmeyi hedefledik" dedi.

Yunanistan Başkonsolosluğu binasına komşu, şu an kullanılmayan Alman Başkonsolosluğu binası ve bir diğer tarihi yapı da kurtarılmayı bekliyor. İzmirler beton yığınına dönen Birinci Kordon'da tarihi yapıların parmakla sayılacak kadar az olduğuna dikkat çekip, "Yunan Başbakanın Çipras'ın değerine sahip çıkıp bu ekonomik krizde tarihi konsolosluk binasına bütçe ayırıp yeniden kente kazandırması çok sevindirici. Hemen yanı başında yer alan Alman konsolosluk binası ile diğer tarafındaki tarihi yapının da kurtulması için harekete geçilmeli" dedi.

(Mustafa OĞUZ / DHA)

 


  http://www.radikal.com.tr/134858013485802

  YORUMLAR
  (2 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  HABER KABIZLIGI - Equalizer001

  Izmirliler de bu tarihi binayi kim kurtaracak diye gece gunduz kara kara dusunuyorlardi. Artik rahat uyuyun izmirliler iflas etmis Yunanistan, tarihi binanizi tamir etmeye basladi.Bu arada haber kabizligi ceken Dogan Media da bu haberden sonra biraz rahatlamistir.

  Eline saglik - semapost

  Eksik olma Cipras, kultur kulturdur, bizim cebi para dolu zengin takimi daha bunu anlayamadi devlet desen avare ooooo, olsa olsa oraya avm dikerdi ustelik katiksiz turk kanimizi korumak yuceltmek icin sonra da iscisine insan serefi onuruna dahi erisemeyen gulunc maas verip kole gibi calistirmak oy vaktinde de camasir makinesi dagitip yilin geri kalan gunleri senin ulkenin hayat sartlarindan binbir defa daha zor yasatmak icin.