"İzmir'in Çernobili"ne Vali'den savunma

"İzmir'in Çernobili"ne Vali'den savunma
"İzmir'in Çernobili"ne Vali'den savunma
İzmir Valisi Kıraç, radyasyonlu atıklarını toprağa gömen eski kurşun fabrikasıyla ilgili "Orada radyasyon İzmir ortalamasının da altında" dedi.

İZMİR - İzmir Valisi Cahit Kıraç, Gaziemir ilçesinde faaliyette olduğu dönemde kurşun üreten bir fabrikanın radyasyonlu atıklarının toprağa gömdüğü iddialarıyla ilgili “Şimdi orada mobil radyasyon ölçüm yapan alet var, sonuçlar internete de veriliyor. Verinin ne olduğuna bakabilirsiniz, İzmir ortalamasının da altında” dedi.

Kıraç, Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Muhittin Erel Amfisi'nde düzenlenen törende, TÜBİTAK'ın düzenlediği 20'nci Ulusal Bilim Olimpiyatı ve çeşitli uluslararası olimpiyatlarda madalya kazanan İzmir Fen Lisesi öğrencilerine ödüllerini verdi.

RADYASYON ÖLÇÜMLERİ
Törenin ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Kıraç, faaliyette olduğu dönemde kurşun üreten bir fabrikanın radyasyonlu atıklarının toprağa gömüldüğü iddialarıyla ilgili soru üzerine, şöyle konuştu:

Türkiye Atom Enerjisi Kurumu ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı devrede. Şimdi orada mobil radyasyon ölçüm yapan alet var, sonuçlar internete de veriliyor. Verinin ne olduğuna bakabilirsiniz. İzmir ortalamasının da altında. Toprak altındaki atıklarla ilgili ekipler çalışmalarını yürütüyor. Atom Enerjisi Kurumu, ne yapılması gerektiğiyle ilgili bir rapor verdi. O rapor çerçevesinde gereğini yapıyoruz. 1940'tan beri faaliyet gösteren bir binaya ilk defa 2007 yılında ceza kesilmiş. 2010 yılından beri de faaliyeti yok.”

Kıraç, İzmir'in EXPO 2020'ye adaylığına da değinerek, EXPO'nun ticari bir fuar olmadığını, insanların buluştuğu dünyanın en büyük organizasyonu olduğunu ifade etti. İzmir'in EXPO'yu en iyi şekilde içselleştireceğini göstermesinin gerektiğini, bunu hep birlikte yapacaklarını kaydeden Kıraç, “İzmir coğrafyası, tarihi değerleri ve kaliteli insanıyla EXPO'yu en iyi yapacak adaylar arasındadır” dedi. (aa)