Kaçak avlanan 29 ton midye denize bırakıldı

Kaçak avlanan 29 ton midye denize bırakıldı
Kaçak avlanan 29 ton midye denize bırakıldı
Çanakkale Sahil Güvenlik Grup Komutanlığı ekiplerince geçen yıl yapılan denetimlerde, yasağa rağmen denizden çıkarılan 29 ton midyeye el konuldu. Canlı olan midyeler tekrar denize bırakıldı.

ÇANAKKALE Su ürünleri kontrol hizmetlerinin etkin bir şekilde yürütülmesi, canlı kaynaklarının sürdürebilir ve sağlıklı kullanılması açısından kentteki denetimler sürüyor. Midye avcılığı da yasak olmasına rağmen, boğazın değişik noktalarında sürdürülüyor. Sahil Güvenlik Çanakkale Grup Komutanlığı ekipleri hem rutin denetimlerde, hem de ihbarlar üzerine yapılan kontrollerle midye avcılarına göz açtırmıyor.

Geçen yıl ekiplerce tespit edilen 134 kişiye toplam 240 bin 698 lira idari para cezası uyguladığı belirtildi. Yasadışı olarak toplanan 29 ton canlı midyenin de tekrar denizle buluşturulduğu kaydedildi. Karada yapılan denetimlerin yetersiz kaldığı belirtildi. Midye avcılığı konusunda kentte izleme çalışmalarının başlatılması, halk sağlığı açısından uygun alanların avcılığa açılması çalışmalarının yapılması ve boğazda yaygın olarak çıkan midyelerin sağlıklı bir şekilde ekonomiye kazandırılması da istendi.

(Burak GEZEN / DHA)