@idrisemen

'Kaçak köprümüze engel oldun' davası

'Kaçak köprümüze engel oldun' davası
'Kaçak köprümüze engel oldun' davası
Artvin'in Arhavi ilçesinde HES için yapılan kaçak köprüyü protesto eden dört kişi hakkında 'çalışma hürriyetini engelleme' suçundan dava açıldı. Davalılar arasında protestoyu haber yapmaya giden bir gazeteci de bulunuyor.
Haber: İDRİS EMEN - idris.emen@radikal.com.tr / Arşivi

RADİKAL - MNG firması, 2012 yılında Artvin’in Arhavi ilçesinde şehir merkezine yapılmak istenen Kavak HES projesinin inşaatına başladı. Projenin ulaşımını kolaylaştırmak amacıyla Ermiş İnşaat , Orçi Deresi üzerine 15 metre uzunluğunda kaçak bir köprü yapmaya başladı. Bölge halkı kaçak yapılan köprü inşaatının durdurulması için Devlet Su İşleri 26. Bölge Müdürlüğü'ne başvurdu. Başvuruyu inceleyen DSİ 26. Bölge Müdürlüğü, köprünün kaçak yapıldığını tespit ederek yıkılması için firmaya bir yazı gönderdi. 31 Mart 2014 tarihinde firmaya yollanan yazıda, ‘Orçi deresi üzerinde güvenli yatak kesitini daraltmak suretiyle yapılan köprünün olası feyezanda (taşkın) can ve mal kaybına neden olabileceği görülmüştür. İnşaa öncesi bölge müdürlüğümüz görüşü alınmadan yapılan mevcut köprünün kaldırılarak dere yatağının eski haline getirilmesi gerekmektedir’ ifadesi kullanıldı. Yıkım kararını dikkate almayan firma, kaçak köprü yapımına devam edince DSİ bölge müdürlüğü, firmaya bir yazı daha yollayarak bir kez daha kaçak köprünün yıkılmasını istedi.
KAÇAK KÖPRÜYÜ PROTESTO SUÇ SAYILDI

Firma DSİ’nin uyarılarını dikkate almayıp köprünün inşaatına devam edince bölge halkı 11 Temmuz 2014 tarihinde inşaat alanına giderek kaçak köprüyü protesto etmeye başladı. Protesto sırasında firma çalışanları ile protestocular arasında tartışma başlayınca protestocular köprüye giden yolu kapattı. Olay sonrasında firma çalışanları protestocular hakkında suç duyurusunda bulununca Arhavi Asliye Ceza Mahkemesi tarafından 4 kişi hakkında, ‘çalışma hürriyetini engelleme’ suçuyla dava açıldı.

MUHABİRE DE DAVA AÇILDI 

Olayın yaşandığı gün eylemi haberleştirmeye giden gazeteci Mehmet Remzi Öncel hakkında da dava açıldı. Olay günü darp edilmesine rağmen kendisine dava açılmasına şaşırdığını söyleyen gazeteci Öncel sözlerine şu şekilde devam etti: "Protesto sırasında yanımda fotoğraf makinesi ile kamera vardı. Gazetecilik görevimi yapıyordum. Gazeteci olmama rağmen firma yetkilileri tarafından darp edildim. Firmadan şikayetçi de oldum. Ancak sonra hakkımda dava açılınca şaşırdım. Çünkü ben oraya haber yapmaya giden bir muhabirim. İşi engellenen ve darp edilen ben olmama rağmen hakkımda dava açıldı."
İlk duruşması 21 Ocak’ta görülen davanın ikinci duruşması ise 2 Nisan 2014 tarihine bırakıldı.

Çalışma yasal değil, suç yasal
Kaçak köprü çalışmasını protesto eden eylemcilere dava açılmamasının yanlış olduğunu belirten avukat Yakup Şekip Okumuşoğlu sözlerine şu şekilde devam etti: "Yapımı hukuka aykırı olduğu tespit edilen bir köprünün bir türlü kaldırılmaması noktasında müvekkillerim köprü üzerinde bir basın açıklama yaparak yaşanan hukuksuzluğu dile getirmeye çalışmışlar. Bu duyuruyu yapmak isterken de haklarında çalışma hürriyetini engellemekten dava açıldı. Bir kere çalışma hürriyetini engellemenin suç sayılması için çalışmanın yasal olması lazım. Ancak davaya konu olan köprü kaçak olduğuna göre o köprüyü kullanan şirketin çalışması yasal değil. Bu çalışmayı engellemek çalışma hürriyetini engellemek anlamına gelmiyor."