Karaboyunlu zerafet

Karaboyunlu zerafet
Karaboyunlu zerafet
Kıyılarda yaşayan kuşun mat olan siyah ve beyaz renkleri, üreme döneminde parlak renklere dönüşmesiyle dikkat çekiyor. Bu dönemde makyajını yapan Kara Boyunlu Batağan, sonra da eş aramaya çıkıyor.

TRABZON- Balık, böcek ve larvalarla besleniyor. Yürümeyi pek beceremiyor ama çok iyi bir yüzücü, çok iyi bir dalgıç. Bir yaşından sonra üreme olgunluğuna erişiyor. Tek bir eşle yetinmiyor, her sezon eş değiştiriyor. Yuvasını bitkilerin yoğun olduğu bölgelerde küçük adacıklara kuruyor. Yılda bir kez, Mayıs ve Haziran aylarında yuvasına 3-4 yumurta bırakıyor. Yuvadan ayrılmak zorunda kaldığında yumurtaların üzerini bitkilerle kapatarak gizliyor. İlk günlerde annenin sırtta taşıdığı yavruları daha sonra eşler paylaşarak birbirlerinden bağımsız olarak gezdirmeye başlıyor.

Siyah ve mat beyaz renkleri üreme döneminde altın sarısına dönüşüyor, yelpaze şeklini alan adeta makyajlı görüntüsü veren kulak tüyleri ve kırmızı gözleri ile dikkat çekiyor. Türkiye 'de 800 – 1600 çift bulunduğu ve sayılarının giderek azalma eğiliminde olduğu belirtiliyor.

 

Turgay MURTEZAOĞLU- DHA