Katil balinalar mahkemede hak arıyor

Katil balinalar mahkemede hak arıyor
Katil balinalar mahkemede hak arıyor
Beş katil balina, kölelikten korunmanın anayasal hakları olduğu savunulan davada şikâyetçi taraf oldu

İSTANBUL - Şikâyetçi taraflar Seaworld Orlando'daki Tilikum ve Katina'yla, Sea World San Diego'daki Kasatka, Corky ve Ulises adlı katil balinalar... Federal mahkemede görülen davada yargıcın, hayvan hakları örgütü PETA'nın deniz hayvanlarının gösteriler yaptığı Seaworld adlı eğlence merkezi aleyhine yaptığı şikâyet değerlendiriliyor.

Yargıç ilerideki bir tarihte bu konuda karar verecek. Ancak Seaworld'ün avukatları davanın, zaman ve kaynak israfı olduğunu savunuyor. Kuruluşun avukatlarından Theodore Shaw, San Diego'da görülen davada yaptığı açıklamada, anayasa kabul edildiğinde anayasa metnindeki 'Biz insanlar' ifadesine katil balinaların, ya da herhangi başka bir hayvanın dâhil edilmediğini belirtti.

Shaw, şikayet kabul edilirse bunun diğer su parkları ya da hayvanat bahçelerinin işletilme yöntemlerine büyük etkileri olacağını söyleyerek polisin bomba ve uyuşturucu aramalarında köpek kullanmasını da etkileneceğini savundu.

TARİHİ DAVA
PETA, Seaworld gibi eğlence merkezlerindeki katil balinalara köle gibi davranıldığını, su tanklarında yaşamaya ve her gün gösteri yapmaya zorlandıklarını söylüyor.

Dava sonucu, katil balinaların doğal yaşama salınması beklenmiyor ancak hayvan hakları savunucuları konunun mahkemeye kadar gelişinden memnun.

Seaworld'deki beş katil balinayı temsil eden avukat Jeffrey Kerr, "Ulusumuzun tarihinde ilk kez federal bir mahkemede 'yaşayan, nefes alan, hisleri olan canlıların hakları olup olmadığı ve sırf insan olarak doğmadıkları için köleleştirilip, köleleştirilemeyecekleri ele alındı" dedi. Kerr, 'Buradaki katil balinalar kelimenin tam anlamıyla köleleştirilmiş halde" diye de ekledi.

Tilikum adlı balina 2010'da bir eğitmenin boğulmasına neden olmuş, bu olay üzerine, eğitmenlerin suyun içinde katil balinalarla birlikte numaralar yapması yasaklanmıştı.(ntvmsnbc)