Kelebek değil başka bir şey!

Kelebek değil başka bir şey!
Kelebek değil başka bir şey!
Fukuşima'da yaşanan felaketin ardından radyasyon sızıntısı nedeniyle mutasyona uğramış kelebekler bulundu

TOKYO - Japonya 'da geçen yıl deprem ve tsunamiden sonra Fukuşima Daicii Nükleer Santrali'nde meydana gelen radyasyon sızıntısının, santralin çevresindeki kelebeklerin, iki nesil sonrası da dahil olmak üzere, mutasyona uğramasına neden olduğu belirlendi

Araştırmacılar, geçen yıl Mart ayında yaşanan felakette larva döneminde radyasyona maruz kalan lisenid ailesinden mavi kelebeklerin yaklaşık yüzde 12'sinin mutasyona uğradığını, bu kelebeklerin özellikle kanatlarının daha küçük olduğununu ve gözlerinde şekil bozukluğu görüldüğünü kaydetti.

Ryukyu Okinawa Üniversitesi profesörü Joji Otaki, kazadan 2 ay sonra santrale uzak olmayan bir bölgeden toplanan kelebeklerin, üremeleri amacıyla laboratuvar ortamında yetiştirildiğini ve bir sonraki nesil kelebeklerin yüzde 18'inde de benzer sorunların görüldüğü ifade etti.

Araştırmacılar, Fukuşima'daki kelebeklerle çiftleştirmek için başka bir bölgeden sağlıklı kelebekler seçmeye özen gösterirken, mutasyona uğrama oranının üçüncü nesilde yüzde 34'e yükseldiği belirtildi.

Otaki, felaketten 6 ay sonra Fukuşima Daicii yakınlarından bir kez daha kelebek topladıklarını ve anomali oranının bu kez yüzde 52 olarak ölçüldüğünü kaydetti.

Otaki, araştırmalarından, Fukuşima Daicii Nükleer Santrali'nden sızan radyasyonun kelebeklerin genlerini bozduğu sonucunu çıkardıklarını ifade etti.

Otaki, başka hayvanlar üzerinde yeni araştırmalar yapacaklarını da söyledi.