Kentsel dönüşüme Hollanda'dan heyet

Kentsel dönüşüme Hollanda'dan heyet
Kentsel dönüşüme Hollanda'dan heyet

Hollanda'dan bir heyet kentsel dönüşüm çalışmalarını izleyecek

Hollandalı belediye başkanları, mimarlar ve tasarımcılardan oluşan bir heyet, kentsel dönüşüm çalışmalarını incelemek üzere İstanbul'a gelecek.

Konuyla ilgili yapılan açıklamaya göre, Hollanda'nın Amsterdam, Rotterdam ve Lahey belediye başkanları ile Hollandalı mimar ve tasarımcılardan oluşan bir heyet, 14-18 Ekim tarihleri arasında kentsel dönüşüm çalışmalarını incelemek için İstanbul 'da olacak.

Hollanda- Türkiye ilişkilerinin 400. yılı dolayısıyla gerçekleştirilen aktiviteler kapsamında yapılacak ziyarette, konuk belediye başkanları ve gruptakiler çeşitli etkinliklere de katılacak.

Ziyarette, Amsterdam Belediye Başkanı Eberhard Van Der Laan, Rotterdam Belediye Başkanı Ahmed Aboutaleb ve Lahey Belediye Başkanı Jozef Van Aartsen ile çok sayıda Hollandalı şirket yetkilisi, tasarımcı, mimar, sanatçı ve modacı yer alacak.

Hollanda'nın 10 lokomotif endüstrisi arasında gösterilen şirket temsilcilerinin yer aldığı heyetin ziyareti sırasında, Amsterdam şehrinin yelkenlisi Clipper Stad Amsterdam da Karaköy Limanı'nda demir atacak.

Heyet, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve ilçe belediyelerinin yanı sıra sektör kuruluşları, üniversiteler ve firmalarla bir araya gelecek.

Heyetin ziyaretinin ana gündem maddesini 'kentsel dönüşüm' oluştururken, Hollanda ve Türk menşeli firmalar arasında işbirlikleriyle, kentsel dönüşüm alanında yenilikçi ve sürdürülebilir çözüm önerileri geliştirilmesi hedefleniyor.

Sürdürülebilir ve ekolojik yapılaşma, su ve atık yönetimi gibi alanlarda geliştirdikleri yenilikçi yöntemlerle de Hollandalı mimar ve tasarımcılar, Türkiye'deki kentsel dönüşüme farklı bakış açıları ve öneriler getirebilecek. (aa)