Köpeğiniz ve çocuğunuz: Dostluk nasıl başlamalı?

Köpeğiniz ve çocuğunuz: Dostluk nasıl başlamalı?
Köpeğiniz ve çocuğunuz: Dostluk nasıl başlamalı?
Eve yeni bir köpek gelmesi demek bundan sonra hayatınızın eskisi gibi olmayacağı demektir; ilk başlarda biraz karmaşa, biraz heyecan biraz da bilinmeyen demektir.
Haber: HAKAN BİNGÖL - m.hakan.k9@gmail.com / Arşivi

Bütün ilk buluşmalar gibi köpeğin eve ilk gelişi de ilişkinizin bundan sonra nasıl devam edeceğini belirleyecektir.

ÖN HAZIRLIK
Köpeğiniz eve gelmeden önce evde bir takım hazırlıklar yapmak gerekebilir. Bütün temizlik maddelerinin ve ilaçların ortadan kalktığına emin olun, köpeğiniz için zararlı olan yiyecekleri ulaşamayacağı yerlere kaldırın, eve gelecek köpek, yavru ise sıkışabileceği eşyalar için düzenlemeler yapın. Gene yavru köpeklerin kemirebileceği elektrik kablolarını onun ulaşamayacağı şekilde düzenlemek de gerekmekte.

EVE GİRMEDEN ÖNCE
Eve girmeden önce köpeğinizle (yavru da olsa yetişkin) evin etrafında birlikte yürüyüş yapmak faydalı... Böylece hem köpek birikmiş enerjisini atmış olacaktır, hem de yeni yuvasının çevresini tanımasına ve yön duygusunun gelişmesine katkıda bulunacaktır. Köpeğinizle bu ilk gezinizin süresi, onun biraz yorulacağı kadar olmalıdır. Yorgun köpek mutlu köpektir!

Köpeğinizi eve getirdiğiniz ilk gün, evde komşular gibi aileden olmayan yabancıların olmamasına dikkat edin, diğer evcil hayvanlar, varsa diğer köpeğiniz ve küçük çocuklarla ilk anda karşılaşmalarını engelleyin.

YENİ YUVANIN KEŞFEDİLMESİ
Eve girmeden önce köpeğinizin tuvalet ihtiyacını giderdiğinden de emin olun. Köpeğiniz yeni yuvasına girdiğinde gergin olacaktır. Hiç tanımadığı bu yeni mekanı tanımasına izin verin. Köpeğiniz etrafı keşfetmekte isteksiz davranıyorsa onu zorlamayın, kendisini güvende hissettikçe bu ruh halinden çıkacak ve evi tanımaya başlayacaktır. Yetişkin veya yavru köpekler heyecanlandıklarında tuvalet kazaları yapabilirler. Bunu normal karşılayın ve hazırlığınızı önceden yapın. Onu asla azarlamayın ve bu yaptığını görmezden gelin. Köpeğiniz yeni ortamına alışıp kendisini güvende hissettikten sonra bu sorun kendiliğinden birkaç gün içerisinde ortadan kalkacaktır.

Eğer evinize yetişkin bir köpek aldıysanız ve bu köpek özellikle barınaktan sahiplenilmiş veya terk edilmiş bir köpekse yeni ortamına uyum sağlayana kadar içe kapanık bir ruh halinde olabilir. Köpeğinizi bu durumda da görmezden gelmek en iyisidir. İçe kapanık köpek tedirgindir ve sizin aşırı ilginiz ters teperek tedirginliğinin artmasına sebep olabilir. Birkaç gün içinde kendisini güvende hissetmeye başlayacak ve gerçek karakterini size gösterecektir.

ÇOCUKLARLA TANIŞTIRMA
Köpeğinizin yeni sürüsü sizin ailenizin bireyleridir. Köpeğinize yeni sürüsünün daha genç bireyleri ile tanıştırmak için önce köpeğinizin çevresine alışmasını bekleyin. Bu, köpeğinizin yavru ya da yetişkin olması durumunda ayrı yöntemlerle hayata geçirilmelidir.

EĞER KÖPEĞİNİZ YAVRU İSE
Yavru köpekler çok hareketli olacaktır. Çocuklar onları hep kucaklamak isterler ve yavru köpeği yere düşürme olasılıkları çok yüksektir. Bu yüzden, çocuğunuzu oturttuktan sonra köpeğinizi onun kucağına vermeniz en akıllıca olanıdır.

Yavru köpek dünyayı tanımak için ısıracaktır. Çocuğunuzun, kucağındaki yavru köpeğe oyuncak vermesini sağlayın; böylece köpeğinizi ısırmamasını sağlamış olursunuz.

Çocuğunuzun yavru köpeğe su ve mama ikram etmesini sağlayın, bu ikisi arasındaki bağı kurar ve yavrunun ona saygı duymasını sağlar. Daha sonra da çocuğunuzun yavru köpeğin beslenmesinde rol almasını, ama bunu sizin gözetiminiz altında yapmasını sağlayın.

Yavru köpek ve çocuğunuzu asla yalnız bırakmayın. Özellikle çok küçük çocukların yavru ile ilişkisi kontrol altında tutulmalıdır. Çocuğunuzun, yavru köpeğin canını yakmasının aralarındaki ilişkiyi zedeleyeceği göz önünde tutulmalıdır. Tam tersi durumda ise, yani yavru köpeğin çocuğunuzun canını oyun için bile olsa yakması durumunda da çocuğunuz köpeklere karşı korku geliştirebilir.

EĞER KÖPEĞİNİZ YETİŞKİN İSE
Köpeğinizi ilk kez çocuklarla tanıştırırken mutlaka sevk kayışı takılı olsun. Sevk kayışı elinizde olsun ama gergin tutmayın. Eğer sevk kayışını gergin tutarsanız köpeğiniz yanlış mesaj alacaktır ve yetişkin köpek küçük çocukları potansiyel av olarak algılayabilecektir.

Sakin olmanız ve bu ilk buluşma için köpeğinizin de sakin olması gerekmektedir. Sizin ve köpeğinizin sakin olduğundan emin olduğunuz zaman buluşmayı gerçekleştirin. Köpeğinizin çocuğu koklamasına izin verin. Bu köpeğinizin çocuğunuzun da bir insan olduğunu anlamasını sağlayacaktır.

Güvenli bir oyuncakla çocuğunuzun köpekle sert olmayan oyunlar oynamasına olanak verin. Çocukların özellikle saldırgan eğilimi olan köpeklerle sert oyunlar oynamasına asla izin verilmemelidir.

Köpek çocuğunuzu iyice tanımadan ona sıkıca sarılmasına izin vermeyin. Böyle bir durumla karşılaşan köpek kendisini tuzağa düşmüş olarak algılayabilir ve içgüdüsel olarak savunmaya geçebilir.

Çocukların uyuyan ve yemek yiyen köpeklere çok yaklaşmalarına izin verilmemelidir.

Köpekler ve çocuklar kısa bir süreliğine de olsa yalnız bırakılmamalıdır.