Köpeğiniz ve siz: Kim kimi gezdiriyor?

Köpeğiniz ve siz: Kim kimi gezdiriyor?
Köpeğiniz ve siz: Kim kimi gezdiriyor?
Olması gereken köpek sahibinin köpeğini gezdirmesi elbette... Ama hayat her köpek sahibi için bu kadar 'ideal' değil!
Haber: HAKAN BİNGÖL / Arşivi

Köpek için yürümek, olmazsa olmaz bir eylem . Köpeklerin ataları kurtlar av sahalarını kontrol etmek, korumak ve av bulabilmek için sürekli yürürler; bu davranış şekli genetik olarak evcil köpeklere de geçmiştir.

Köpeklerde görülen birçok davranış probleminin temelinde egzersiz eksikliği yani az yürümeleri yatar.  Bunun en belirgin örneği köpeklerde görülen eşya parçalamadır. Az yürüyen köpek içinde biriken enerjiyi boşaltamadığı için tedirginlik duyacaktır. Bu gereksiz enerji birikimi ilerleyen durumlarda köpekte ruh sağlığını olumsuz etkileyecek düzeye ulaşabilmektedir.

MUTLU KÖPEK: YORGUN KÖPEK

Yıllar önce katıldığım bir seminerde duyduğum şey beni oldukça şaşırtmıştı: Bir koyun sürüsüne çobanlık yapan sağlıklı ve iyi beslenen bir Alman Çoban Köpeği günde 40-50 ve hatta 60 kilometre yol kat eder. Düşünüldüğünde bunun gerçekçi olduğu anlaşılıyor. Koyunların her sabah ağıldan otlağa götürülmesi,  akşam geri getirilmeleri, sürü hem yoldayken, hem de otlakta beslenirken çoban köpeği hem koyunları çobanın direktifleriyle bir arada tutarak gütmesi, hem de koruma içgüdüsüyle etrafı kolaçan etmesi ile bu mesafeleri kat etmesi olağan. Gene bu semineri veren eğitmen "bizim köpeklerimiz mutlu, çünkü yoruluyorlar ve yorgun köpek mutludur" demişti.

Gelin şimdi bir köpek nasıl gezdirilmeli bunu inceleyelim:

DOĞRU EKİPMAN

Her köpeğin bir tasma ve bir de sevk kayışına sahip olması gerekir. Göğüs tasması, engellenme hissi yaratacağı için köpeği çekmeye teşvik eder. Eğer boyun tasması sağlık açısından bir sorun oluşturmuyorsa, mutlaka boyun tasması tercih edilmelidir.  Deri, sentetik ya da metal tasmalar tercih edilebilir. Yalnız takmaya başladıktan sonra köpek izlenmeli, tasmanın üretildiği malzemeye alerjisi var ise değiştirilmelidir.

Gezmeye çıkılmadan önce boyun tasması köpeğin nefes almasını engellemeyecek kadar sıkı hale getirilmeli ve boynun üst tarafına, kafasına en yakın yere alınmalıdır. Böyle yaptığınızda köpeğinizin sizin komutlarınıza uyduğunu göreceksiniz.

Sevk kayışı asla zincir, çelik tel gibi sert ve ağır malzemeden imal edilmemiş olmalıdır. Deri veya sentetik sevk kayışları gezinti için idealdir. 1.5 m. uzunluğunda bir sevk kayışı yürüyüş için idealdir. Uzayıp kısalan sevk kayışları henüz sahiple birlikte yürümeyi öğrenmemiş köpekler için uygun değildir.  Bu tip sevk kayışları da köpeğe ‘çekiştirirsem istediğim yere gidebilirim’ fikrini verirler.

HER ŞEY EVDEN ÇIKMADAN ÖNCE BAŞLAR

Her yürüyüş öncesi evden çıkmadan önce köpeğinizden sakin olmasını isteyin. Heyecanla başlayan sokak macerası çekiştirmeyle devam edecektir.

Bunun için elinize sevk kayışını aldığınızda sakince bekleyin, köpeğinizle konuşmayın, göz teması kurmayın, kısaca onu görmezden gelin. Köpeğiniz sakinleşip yanınıza gelip oturduğunda "sakin" diye seslenin. Sakinliğin sokağa çıkmakla eş değer olduğu mesajını köpeğinize iletin. 

HER KAPI YENİ BİR DÜNYA

Köpeğiniz sakin. Artık yürüyüşe çıkabilirsiniz. Köpekler için geçilen her kapı, her koridor, girilen her yeni mekan yeni bir dünyadır ve yeni dünyada her şey ve elbette hiyerarşi de baştan kurulur! Köpekler için kural basittir: Kapıdan ilk kim geçtiyse patron odur. Bunun için kapıdan önce siz çıkın.  Kapıyı açmadan önce köpeğinize "otur" komutu verin, kapıyı açtığında otur komutuna uymasını sağlayın ve ilk önce kapıdan siz çıkın sonra köpeğiniz çıksın. Artık dışarısı sizin kontrolünüzde mesajını ona vermiş oldunuz.

KÜÇÜK ADIMLAR, BÜYÜK ÖDÜLLER

Sokağa çıkmadan önce cebinize bolca ödül maması alın. Ödül maması için mutlaka ticari ürünler almanıza gerek yok. Küp şeklinde kesilmiş tavuk parçaları, sosis, elma dilimleri aynı işi daha ucuza ve lezzetli şekilde çözecektir.

Köpeğinizi kendi solunuza alın; çünkü ülkemizde trafik sağdan akıyor ve yayalar karşıdan gelen aracı görmek için trafiğin aksi istikametinde yürümeli. Bunu yaparken de köpeğimizi hareket halindeki araçlardan korumak üzere solumuzda yürütmek en emniyetli olanı. 

Sevk kayışını gergin tutmadan sol elinize alın ve yürümeye başlayın. Sağ elinizle de köpeğinize cebinizden çıkarttığınız lezzetli ödül mamasını gösterin. Köpeğiniz mamaya erişmek için yanınızda sizinle birlikte yürüdüğü an ödülü verin.

Sizi geçtiğinde veya gerinizde kaldığında asla ödül vermeyin. Ama istisnasız sizinle birlikte attığı her adım için ödüllendirin. Köpeğiniz gerinizde kaldığında sevk kayışını nazikçe öne, sizin önünüze geçip çekiştirmeye başladığında ise geriye doğru çekerek yanınızda yürümeye teşvik edin.

İşin sırrı ilk günlerde her doğru adımda bolca ödül, çekiştirdiği ya da gelmemek için direndiğinde ise düzeltme yapılmasıdır. Köpeğiniz işin matematiğini çözdüğünde, yani" beraber yürüdüğümde ödül geliyor" kısmını anladığında işiniz kolaylaşmış demektir. Bu andan itibaren her doğru yürümeyle ödül verme tarihe karışmalıdır. Artık ödül aralıklarını uzun tutmalısınız. Yürüyüş sürenizin tamamına yetecek kadar aralıklarla, her doğru adımı ödüllendirin ve eve döndüğünüzde cebinizde ödül maması kalmış olsun.  Aksi takdirde cebinizdeki mama bittiğinde köpeğinizin sizle yürümesi için bir neden kalmayacaktır.

Bu konuda kendinizi başarısız hissediyorsanız çevrenizdeki diğer köpek sahipleriyle konuşarak onların tecrübelerinden faydalanabilir veya profesyonel destek alabilirsiniz.

Köpeğiniz sizinle sorunsuz şekilde yürüdükçe sizin onunla birlikte yürüyerek geçireceğiniz süre uzayacak, köpeğiniz de hayattan zevk almaya başlayacaktır.

 


  ETİKETLER:

  Dünya

  ,

  Sabah

  ,

  Akşam

  ,

  Patron

  ,

  Mekan

  ,

  Kapı

  ,

  ruh

  ,

  Eylem

  ,

  ödül

  ,

  koruma

  ,

  Enerji

  ,

  çoban