Köpekler ve çocukların güvenliği

Köpekler ve çocukların güvenliği
Köpekler ve çocukların güvenliği
Köpeklerle birlikte büyümek çocuklar için ne kadar önemli anlatmaya gerek bile yok. Köpekler çocukların sırdaşı, arkadaşı ve tabi ki koruyucusu olabilirler.
Haber: HAKAN BİNGÖL - m.hakan.k9@gmail.com / Arşivi

Ailenizin köpek üyesi ailenizdeki her bireye olduğu gibi, çocuklarla saygı duymayı öğrenmeli. Buna hiç şüphe yok.  Fakat her şeyi köpekten beklemek gerçekçi olmaz. Çocuk köpek ilişkisi ebeveynler tarafından doğru ve dengeli bir şekilde kurgulanmalıdır. Çocuk köpek ilişkisi tedbir, güven ve sevgi temeline oturtulmalıdır.

Amerika Birleşik Devletleri Hastalık Denetim Merkezi'nin yaptığı bir araştırmaya göre her yıl Amerika'da yılda köpek ısırması sonucu sağlık kuruluşlarına başvuran 800.000 kişinin hemen hemen yarısı 13 yaş altı çocuklardır. Gene bu araştırmaya göre beş ve dokuz yaş arasındaki çocuklar potansiyel kurbandır.

Köpek sahibinin belki de en önemli görevi çocukları köpeklerle alakalı her hangi bir yaralanmadan uzak tutmaktır.  Bunun yollarından biri de çocuklara bütün köpeklere saygıyla yaklaşmayı öğretmektir.

ÇOCUKLARA BUNLARI YAPMAMAYI ÖĞRETİN

Ebeveynler köpek sahibi olsun veya olmasın çocuklarına şunları asla yapmamaları gerektiğini öğretmelidir:

* Yabancı bir köpeğe yaklaşmak.

* Korktukları bir köpekten koşarak kaçmak.

* Bir köpeğe vurmak, onu tekmelemek ya da dürmek.

* Bir köpeğin yiyeceğini almak, yemek yiyen köpeğe sataşmak.

* Bir köpeği cüssesi ne kadar küçük olsa da kovalamak.

* Bir köpeğin kuyruğunu ya da kulağını çekmek.

* Bir köpeği sevmek için kafesine veya yaşadığı bahçenin çitlerin arasından uzanmak.

* Yaralı bir köpeğe yardım etmeye çalışmak. (Bunun yerine bir yetişkine haber vermeyi öğretmeliyiz.)

* Bir köpeğin elinden oyuncağını, yiyeceğini ya da ödül mamasını almak.

* Uyuyan bir köpeği uyandırmak.

* Kafesinde veya bahçe içindeki bir köpeği kızdırmak.

Çocuklarımıza önemli olan bu kuralları öğretmenin yanı sıra, köpeğimizin kendisini denetlemesini öğrenmesi için eğitim sınıflarına götürmekte fayda var. Köpek sahibinin çocuk sahibi olmasa da çevremizdeki çocuklara karşı sorumluluğu olduğu unutulmamalıdır. İyi eğitilmiş ve iyi sosyalleşmiş bir köpeğin ısırma olasılığı çok daha düşüktür. Fakat unutulmamalıdır ki tehdit edildiğinde veya canı yandığında bütün köpekler ısırabilir.

KÖPEKLERİN ÇOCUKLARA ZARAR VERMESİNİ ENGELEMEK İÇİN

Bir köpek sahibi olduğunuzda ilk işiniz köpeğinizi sosyalleştirmek olmalıdır. Eğer sahiplendiğiniz bir yavru köpekse kendinizden emin olun ve dört ay altı yavru köpeğinizi sosyalleştirin. Yavru köpek bu süre içerisinde ne kadar çok şeye maruz kalırsa yetişkinlik döneminde o kadar az şeyi korkutucu bulacaktır. Kendine güveni olan bir köpeğin, güvensizlik hissi taşıyan bir köpeğe göre ısırma olasılığı daha düşüktür. Eğer yetişkin bir köpek sahiplendiyseniz ve onun çocuklarla olan geçmişini bilmiyorsanız yeni köpeğinizi aynı yavru bir köpek gibi sosyalleştirin.

Sizin çocuğunuz olmayabilir, bu durumda köpeklere karşı iyi huylu çocuklarla köpeğinizi bir araya getirin.  Eğitiminize yardım edecek çocuklardan köpeğinize lezzetli bir yiyecek vermesini isteyin. Köpeğinizin çocukların avucundan kibarca yiyeceği almasını öğretin. Bunu köpeğinizin çocuklarla her karşılaşmasından yapmaya çaba gösterin. Bunu yeterince ve doğru şekilde yaptığınızda köpeğiniz çocukları yalnızca iyi şeylerle bağdaştıracaktır.