Köpeklere ilk yardım: Ne yapmalı, nasıl yapmalı?

Köpeklere ilk yardım: Ne yapmalı, nasıl yapmalı?
Köpeklere ilk yardım: Ne yapmalı, nasıl yapmalı?
Köpeklerle alakalı her konuda olduğu gibi ilk yardım hususunda da köpek sahibinin önceden bilgi edinmesi, bilgi ve tecrübesini artırmasında büyük fayda var.
Haber: HAKAN BİNGÖL - m.hakan.k9@gmail.com / Arşivi

Köpek sahibinin en önemli görevlerinden biri, köpeğinin sağlığını ve can güvenliğini sağlamaktır. Köpek sahibi ne kadar dikkatli olsa da istenmeyen durumlarla karşılaşması mümkün. Köpeklerimizin trafik kazası geçirmeleri, zehirlenmeleri, yanmaları ve yaralanmaları, biz ne kadar dikkatli olsak da olasıdır. Ayrıca sadece sahipli köpeklerin başına gelecek işler de değil bunlar.

Bir hayvanla yaşamaya karar vermek sizi bir noktada diğer hayvanlara karşı da sorumlu kılar. Sadece kendi köpeğinizin sorumluluğunun ötesinde, sahiplenmeniz gerekmese de, sokak köpeklerine karşı da sorumluluk duymak ve sokaktaki hayatlarını kolaylaştırmak, kendi köpeğinizle kuracağınız bağı da güçlendirip onu anlamanızı da kolaylaştıracaktır.

EĞİTİM ŞART

Köpeklerle alakalı her konuda olduğu gibi ilk yardım hususunda da köpek sahibinin önceden bilgi edinmesi, bilgi ve tecrübesini artırmasında büyük fayda var. Bilgi ve tecrübe sahibi olan köpek sahibi acil bir durumda hayati öneme sahip dakikaları bir şekilde kullanmayı başarır.

Ülkemizde standartları belirlenmiş bir köpek ilk yardım eğitimi her ne kadar verilmese de, veteriner hekimlerden bu konuda yardım almak mümkün. Ayrıca internet ortamında konu hakkında birçok bilgi mevcut. Gene köpek bakımı ile alakalı birçok kitap köpeklere ilk yardım konusuna sayfalarında yer vermekte.

OLASI ACİL DURUM SENARYOLARI

Gündelik hayatta karşımıza çıkabilecek acil durumlarla alakalı bilmeniz gereken belli başlı acil durum senaryoları ve yapılması gerekenleri konuşmadan önce belirtmemiz gereken belli başlı birkaç konuya değinelim:

Bütün acil durum senaryolarında unutulmaması gereken ilk kural: Önce kendi güvenliğiniz. Karşılaştığınız bir kaza ya da yaralanma durumunda unutmamanız ve göz ardı etmemeniz gereken ilk husus kendi güvenliğiniz olmalıdır. Eğer sizin de yardıma ihtiyaç duyacağınız bir pozisyona düşerseniz yardım etmek istediğiniz köpeğe hiçbir hayrınız dokunmaz. Trafik kazasına maruz kalmış bir köpeğe müdahale etmeden önce mutlaka yolun güvenliği sağlanmalı, elektrik çarpmış bir köpeğe dokunmadan önce elektriğin kesildiğinden emin olunması gibi vb. konulara dikkat edilmelidir.

Ayrıca yaralı ve acı çeken bir köpek içgüdüsel olarak savunmaya geçecektir. Sahibi bile olsanız köpeğinizin sizi ısırabileceğini göz ardı etmemelisiniz.

Köpeğinizin hayatını tehdit eden durumları birçok başlık altında toplayabiliriz, fakat biz en sık rastlanan üç başlığı inceleyelim

1. TRAFİK KAZALARI

İlk kuralı unutmayın. Önce sizin emniyetiniz.

Sakin olun.

Trafiğin durduğundan emin olun.

Yanınızda size yardım edebilecek birileri var ise onlardan veteriner hekiminize telefonla ulaşmasını isteyin. Kliniği hazırlaması gerekebilir, mesai dışında bir saat ise onun da kliniğe geçmesi gerekeceğinden onu haberdar etmek zaman kazandıracaktır.

İlk yardıma başlamadan önce gerekiyorsa köpeğe ağızlık takılmalı, ağızlık yoksa kemer vb. bir malzeme ile ağzı sabitlenmelidir.

Trafik kazası geçirmiş bir köpeğin, aksi veteriner tarafından belirtilmedikçe, omurgasında sorun olduğu kabul edilmelidir.

Köpek ilkyardımı hakkında eğitim aldıysanız, uygulamanın tam zamanı, yok köpek ilkyardım eğitimi almadıysanız veterinerinizin telefondan vereceği talimatlara uyunuz.

2. ZEHİRLENMELER

Köpeğinizin zehirli bir şey yediğini gördüğünüz an gecikmeden veterinerinizi arayın, vereceği talimatlara uyun. Muhtemelen sizi kliniğine çağıracaktır.

Köpeğinizin yediği zehirli maddeyi yanınıza alın. Eğer paketlenmiş bir şey ise mutlaka paketini yanınıza alın, tedavi için gerekli bilgiler birçok zehirli maddenin ambalajında belirtilir.

Köpeğinizin zehirli bir şey yediğini görmediniz ama kusmasından, kasılmasından, ishal olmasından, bayılmasından bir şekilde zehirlenmesinden şüphelendiyseniz zaman yitirmeden veterinerinizi arayın ve vereceği talimatları yerine getirin. Veteriner kliniğine giderken köpeğiniz eğer kusmuş ise kusmuğu temiz bir naylon torba veya kavanoza koyarak yanınız alın. Kusmuğun muhteviyatı veteriner hekiminize fikir verebilir.

Zehirlenmelerde bütün acil durumlarda olduğu gibi sakinliğinizi koruyun ve zaman kaybetmeden veterinerinize ulaşın.

3. YANIKLAR

Klasik ev kazalarına örnek sıcak sıvıların dökülmesi sonucu köpeklerin yanması, sizin gözünüze küçük gibi gözükse de köpeğinizin boyutları dikkate alındığında çok ciddi sonuçlar doğurabilir. Özellikle küçük ırklarda bu risk daha fazladır.  Avuç içi kadar bir yer yandığında bu köpeğiniz için vücudunun büyük bir kısmı demektir.

Ateş veya dökülen bir sıvı ile oluşmuş yanıklarda, acilen soğuk su ile hasarlı bölgenin ısısı mümkün olduğunca hızlı bir şekilde düşürülmelidir.  Zaman kaybetmeden veterinere gidilmelidir.  İnsanlar yandığında da yapılan en büyük hatalardan birisi olan, yanık bölgesine diş macunu, yoğurt , pomat benzeri maddelerle tedavi etmeye çalışmayın. Köpeklerde oluşan yanıklarda korkmanız gereken şey zaman kaybetmektir. Köpeklerde meydana gelen yanıklarda ağrı, vücut sıvılarında kayıp ve şok köpeğiniz için tehlikelidir ve bunlara bir veterinerin müdahale etmesi gerekmektedir.