Korsan balıkçı Başbakan'a meydan okudu

Korsan balıkçı Başbakan'a meydan okudu
Korsan balıkçı Başbakan'a meydan okudu
Çinakop satıcısı Başsakan'a da meydan okudu: Ben santim mantim bilmem, devlet varsa denetleyecek!

Radikal.com.tr - Türkiye sularında lüfer neslinin korunması için av boyları yeniden düzenlendi ancak balık satılan noktalarda yasağın göz göre delinmesi hayal kırıklığı yarattı. 14 santimetrelik çinakopları seyyar aracının içinde satarken görüntülenen satıcı, ‘Başbakan’a bile meydan okudu’.

Yeni düzenlemeye göre 20 santimetreden küçük (yani henüz hiç yumurta bırakmamış) lüferlerin alımı ve satımı yasaksa da defne yaprağı ve çinakop tabir edilen yavru lüferler hâlâ piyasada.

Bu satıcılardan biri, önceki gün bir balıkçı Ali Kök’ün kamerasına yakalandı. Görüntülerin yayınlanacağı, Başbakanlık’ın ilgili birimine de iletileceği uyarısına aldırmayan satıcı “Yani Başbakan’a bile meydan mı okuyorsun” sorusu üzerine, “Aynen” yanıtını verdi.

“Neye güvenerek satıyorsun” sorusuna da “Ben santim mantim bilmem. Balık orada. Devlet varsa denetleyecek. Adam tutmayacak, tutturulmayacak. Ben satarım” yanıtını veren balıkçının görüntüleri ve aracının plakası ‘ İstanbul Lüfere Hasret Kalmasın’ kampanyasını yürüten Fikir Sahibi Damaklar (FSD) grubu tarafından Alo 174 hattına iletildi.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’na bağlı hattan ise “Sayın Tüketici, şikâyetinizin değerlendirmeye alınabilinmesi için şikayetinizi detaylandırmanızı ve işletme adı adresini net olarak iletmenizi rica ediyoruz. Sağlıklı günler dileriz” yanıtı geldi.

Nasıl şikâyet edilir?
Aylar süren tartışmalar, kampanyalar sonrasına getirilen av boyu düzenlemesinin lafta kalmaması için çinakop satışı yapıldığını görenler, bakanlığa ve tüm ilgilere e-posta gönderiyor. Fikir Sahibi Damaklar grubunun bürokrasinin içinde kaybolmamak isteyenler için bir de rehberi var:

“1) Tezgâhta çinekop mu var! 174’ü arayın. Adres isteyecekler. Büyük marketlerin adresleri zaten online mevcut, geri kalan tüm tabelalı işletmeler için adres temini işletmeciden bir kartvizit istemenize bakar!
Semt pazarı ya da sokaktaki tezgah için biraz daha gayret gerekiyorsa da, hemen yanında ya da önünde durduğu bir işletmenin adresini alın. Tezgah sahibine adını sormak da iyi fikir, onu da ekliyoruz biz ihbarlarımıza.
174 size bir numara verecek.
Alın, kaydedin ve takibini de ihmal etmeyin!

2. Bu bir suç! geleceğimiz yağmalanıyor! bir ihbar da alo gıda adresine ve bu kez yazılı yapın.
174’ü aramakla yetinmeyin, aynı ihbarı bir kez de evden ya da iş yerinizden alo174@tarim.gov.tr adresine mail yoluyla iletin. Bu adrese yapacağınız ihbarlara cep telefonunuzla çektiğiniz fotoğrafları da ekleyebilirsiniz, unutmayın!

3. Yetinmeyin! Aynı ihbarı bimer@basbakanlik.gov.tr adresine de yapın
BİMER yetkilileri gelen soru ve dilekçeleri “doğru” muhattaba ulaştırmakta muazzamlar, 15 gün içerisinde de kesin bir cevap geliyor.

4. Aynı ihbarı bir kez de il tarım müdürünüze yapın
Neticede lüferde av alt boyuna karar veren Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ise, koyduğu kuralın uygulanmasından da İl Tarım Müdürü’nü sorumlu görmemiz en doğalı. İhbarınızı “gereğinin yerine getirilmesi” talebiyle noktalayın.

5. Bir ihbar da ilçe tarım müdürünüze yapın
Onlar da sahaya çıkmalı ve kuralın ihlal edilmesine engel olmakla mükellefler, görevlerini yerine getirmelerini talep edin.

6. Bu imkanlarından çevrenizi haberdar edin. Herkesi balığına sahip çıkmaya teşvik edin.