Köylülerin taş ocağı direnişinde mahkemeden sevindiren karar

Köylülerin taş ocağı direnişinde mahkemeden sevindiren karar
Köylülerin taş ocağı direnişinde mahkemeden sevindiren karar
İzmir'in Ödemiş İlçesi Kaymakçı Mahallesi'nde açılmak istenen taşocağına karşı mücadele eden çevreci ve köylülere İzmir 3. İdare Mahkemesi'nden sevindirici haber geldi. Mahkeme, taşocağı için valiliğin verdiği "Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) gerekli değildir" kararını iptal etti.

RADİKAL - Küçükmenderes Beydağ Projesi Ödemiş Beydağ Sulaması işi kapsamında gerekli olan toplam 450 bin metreküp dolgu malzemesinin temini için bir yatırımcı tarafından Ödemiş'in kırsal mahalesi Kaymakçı'da taşocağı açılmak istendi. Yöredeki köylüler, incir ve zeytin ağaçlarının zarar göreceğini düşünerek, buna tepki gösterip, eylemler yaptı. Valilik tarafından geçen 15 Temmuz'da, proje için "ÇED Gerekli Değildir" kararı verilmesi köylüler ve çevrecilerin tepkisini daha da artırdı.

Kaymakçı mahallesinde yaşayan 36 köylü, Küçükmenderes Havzası Tarih ve Doğa Katliamına Hayır Platformu (HAVZA-PLAT) Dönem Sözcüsü Avukat Erdem Boyacı aracılığıyla valiliğin bu kararının iptali için İzmir 3. İdare Mahkemesi'nde dava açtı. Mahkeme, geçen 24 Kasım'da kararını verip, valiliğin "ÇED Gerekli Değildir" kararını iptal etti.

Mahkeme bu kararına ise söz konusu mıcır ocağı işletmesinin zeytinliklere zarar vermeden, toz duman çıkartmayacak şekilde faaliyette bulunmasının hayatın olağan akışına aykırı olduğu anlaşıldığından, "Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) Gerekli Değildir" kararı mevzuata aykırıdır ve hukuka uyarlık bulunmamasını gerekçe gösterdi. Mahkeminin bu kararı köylüler ve çevreciler tarafından sevinçle karşılandı.
HAVZA-PLAT Dönem Sözcüsü Avukat Erdem Boyacı, mahkemenin davayı esastan kabul edip, iptal kararı verdiğine dikkati çekerek, "Hukuk ve basın özgürlüğünün tartışıldığı şu günlerde olumlu gelişmeler de peş peşe yaşanmaktadır. Geçtiğimiz hafta altın madeni ÇED sürecinin sonlandırılmasının ardından şimdide mahkeme, Kaymakçı mahallemizde açılmak istenen mıcır madeni hakkında verilen (ÇED Gerekli Değildir' kararını iptal etti. Taşocağı artık ÇED raporu almadan açılamayacak. Küçükmenderes ovası tarihiyle doğasıyla insanıyla bir bütündür. Zor günlerde birleşmesini bilir. Doğasına, geleceğine, davasına sahip çıkan ve emeği geçen başta Kaymakçılı ve çevre duyarlısı Ödemişliler'e, kurumlarımıza, sivil toplum kuruluşu, meslek örgütü ve sendikalarımıza, bizzat vekalet üstlenip dava açan avukat arkadaşlarımıza teşekkürü bir borç biliriz" diye konuştu.
Yüksel BALCI-DHA